„Antyfaszystowski” lincz na Polakach. Polscy emigranci napadnięci w Dublinie

Grupa polskich emigrantów została zaatakowana w Dublinie przez Irlandczyków określających się jako antyfaszyści. Kilku Polaków trafiło do szpitala z ciężkimi obrażeniami.

Andy Naylor/SXC
Grupa polskich emigrantów została zaatakowana w Dublinie przez Irlandczyków określających się jako antyfaszyści. Kilku Polaków trafiło do szpitala z ciężkimi obrażeniami. Reszta uratowała się, chroniąc w jednym z pubów. Interweniowały służby porządkowe.    

Do ataku na Polaków doszło w sobotę w Dublinie, gdzie miała się odbyć demonstracja Pegidy (ruchu sprzeciwiającego się polityce proimigracyjnej w Europie). Planowaną demonstrację zamierzała zakłócić grupa ok. 2 tys. tzw. antyfaszystów. W pewnym momencie część z nich skierowała się przeciw grupie polskich emigrantów. Pod ich adresem poleciały wyzwiska i oskarżenia o faszyzm.

– Wszystko zaczęło się ok. godz. 15 od tego, że złapaliśmy złodzieja, który okradł na ulicy kobietę. To był pretekst dla „antyfaszystów”. Kilku z nich zaczęło się z nami szarpać. Fala przemocy wzbierała, a agresywnych lewaków przybywało – opowiada „Codziennej” 35-letni Grzegorz.

Konrad Kobenza, którego po sobotnim incydencie zatrzymała policja, dodaje:

– Nikt z nas nie zachowywał się agresywnie ani prowokująco. Potraktowano nas jak podludzi tylko dlatego, że nie staliśmy z transparentami „Refugees welcome” [Uchodźcy, witajcie].


Przebieg ataku na Polaków dokumentuje film umieszczony w sieci przez użytkownika portalu „Społeczeństwo przeciw opłatom za wodę”. Na nagraniu widać, jak agresywny przeciwnik marszu Pegidy atakuje jednego z naszych rodaków. Za chwilę inny z agresorów rzuca butelkę w stronę grupy Polaków.

Kiedy sytuacja stawała się coraz bardziej niebezpieczna, kilkunastu Polaków uciekło w stronę pubu. Tam się schronili. Wejścia do baru bronił przed agresywnymi Irlandczykami jego właściciel.

– Antyfaszyści grozili właścicielowi. Straszyli go, że jak nas nie wyrzuci z pubu, to mu zdemolują lokal, więc wezwaliśmy „gardę” [służby porządkowe] – opowiada 24-letni Jarosław.

Po pewnym czasie straż pojawiła się w pubie i jednak zatrzymała Polaków. Spędzili na komendzie dwie godziny. Kilku Polaków uciekło tylnym wejściem. Później się okazało, że dwóch polskich emigrantów, którzy nie zdążyli się schronić w barze, dotkliwie pobito.

– Straż też wyzywała nas od nazistów, nas, Polaków, którzy stracili 6 mln obywateli z rąk niemieckich nazistów. Czuję się głęboko upokorzony tym incydentem. Podczas gdy nasi dziadkowie z nazizmem walczyli, dziadkowie tych młodych Irlandczyków nazistów wspierali. Tym mocniej nas to zabolało – mówi „Codziennej” Kobenza.

Polska ambasada w Dublinie wystosowała oficjalne pismo do An Garda Síochána [dublińskich sił porządkowych] z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.
Na wiele pytań „Codziennej” dział prasowy odpowiedział krótko:

„Nie było żadnych aresztowań, uspokajaliśmy sytuację” – odpowiedział Tony Connaughton z Garda Press Office.

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo