Chińskie firmy w pułapce zadłużenia

  

Piętrzą się problemy, wobec których władze Chin pozostają bezsilne. Dobrym przykładem jest rosnące zadłużenie firm – po trzech kwartałach 2015 r. przekroczyło 12,5 bln dol. Tymczasem Pekinowi wyraźnie brak koncepcji walki z tym długiem, a spowalniająca gospodarka i niska rentowność dużych przedsiębiorstw nie pomagają – napisał portal NBP obserwatorfinansowy.pl.

W dodatku w ostatniej dekadzie zobowiązania chińskich korporacji rosły w średniorocznym tempie 16 proc. Generują największą część zadłużenia kraju. Szacunki Goldman Sachs i Ludowego Banku Chin wskazują, iż w 2015 r. dług przedsiębiorstw stanowił prawie 180 proc. chińskiego PKB. Zdaniem Standard & Poor’s było to 160 proc. PKB. Rozbieżności w wyliczeniach wynikają z trudności jednoznacznego rozróżniania długu rządowego od korporacyjnego.

Według portalu nawet w wariancie bardziej optymistycznym udział długu firm w PKB szybko rośnie. Jeszcze w połowie 2014 r., według McKinsey, było to bowiem 125 proc. PKB. Już wówczas dawało to Państwu Środka mało chlubną pozycję lidera w świecie pod względem relacji zadłużenia korporacji do PKB (przed Francją i Hiszpanią).

Niezależnie od tego, które szacunki są bliższe rzeczywistości, ponad 40 proc. zobowiązań przedsiębiorstw stanowią wzajemnie pożyczki udzielane sobie przez korporacje niefinansowe (15 lat wcześniej ten rodzaj długu stanowił tylko 20 proc.).

„Wielkość zadłużenia i wzajemne kredytowanie się mało rentownych podmiotów mogą wprowadzić Chiny w pułapkę deflacji długu” – stwierdza na zakończenie portal.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: obserwatorfinansowy.pl,niezalezna.pl,episkopat.pl


Wczytuję komentarze...

Kierunek - wysoko zaawansowane technologie. Premier zdradza swój pomysł na przyszłe lata polskiej gospodarki

Prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki / twitter.com / @PremierRP

  

"Chcę, żeby rozwój polskiej gospodarki był jeszcze mocniej oparty o wysoko zaawansowane technologie" - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki dziennikarzom podczas 50. Światowego Forum Gospodarczego w szwajcarskim Davos.

Szef rządu pytany przez dziennikarzy, jaki jest główny cel jego wizyty w Davos wskazał, że podobnie jak podczas jego wizyty w Japonii, ma wiele spotkań, przede wszystkim biznesowych. "W dobie spowolnienia wokół nas polska gospodarka pędzi na pełnych obrotach i właściwie wszyscy pytają mnie, jakie jest źródło tego sukcesu" - mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/307223-z-czym-premier-jedzie-do-davos]

Chciałbym, żeby to źródło sukcesu było jeszcze mocniej oparte o wysoko zaawansowane technologie. O technologie, które przyniosą do Polski nowe miejsca pracy, ale również miejsca pracy, które są wysoko zarabiającymi miejscami pracy. Na tym mi bardzo zależy

 - dodał.

Morawiecki nawiązując do wizyty w Japonii zwrócił uwagę, że odbył tam kilkadziesiąt rozmów na tematy gospodarcze, energetyczne i infrastrukturalne. "W Japonii widzimy bardzo dobrego partnera" - mówił. Wskazał przy tym, że jest to trzecia co do wielkości gospodarka świata.

Wysoko zaawansowane technologie są jednym z towarów eksportowych Japonii, chcemy budować wspólne przedsięwzięcia z Japończykami, tak, aby Polska mogła też w przyspieszonym tempie wchodzić na coraz wyższe etapy zaawansowania w naszej technologii, przedsiębiorstwach

- zaznaczył premier.

Szef rządu pytany o zapowiadane wcześnie rozmowy w Davos na temat kupowania zagranicznych firm przez firmy polskie odpowiedział, że "to się dzieje coraz częściej". Jak wskazał, dzisiaj Polacy starają się "repolonizować, starają się ekspandować na cały świat", ale - jak zaznaczył - nie jest to proste, gdyż "wszyscy wspierają swój kapitał".

Zdaniem premiera, między bajki można odłożyć frazę, że kapitał nie ma narodowości.

Wiemy doskonale, że przedsiębiorstwa, te które są wspierane przez państwo, radzą sobie najlepiej i one o tym również coraz lepiej wiedzą, zwracają się do nas o pomoc. Tutaj w Davos również mam kilka spotkań tego typu. Wierzę, że dzięki temu polskie przedsiębiorstwa będą mogły szybciej rozwijać się na całym świecie

 - powiedział Morawiecki.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, podczas wizyty w Davos Morawiecki ma odbyć spotkania m.in. z szefami firm: ArcelorMittal, AstraZeneca czy Novartis.

W tegorocznym, jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbywa się w Davos w dniach 21-24 stycznia pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata", udział weźmie niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw i rządów. Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts