USA: cztery podwyżki stóp w tym roku?

  

Sceptycyzm inwestorów pogłębił w tym tygodniu słaby subindeks ISM, dotyczący zatrudnienia w USA, a także większy przyrost wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wczoraj pojawiły się kolejne komentarze członków Fed - tym razem wystąpiła Loretta J. Mester zCleveland, z przekazem, że nadal oczekuje czterech podwyżek stóp w tym roku, choć Rezerwa Federalna może reagować na ewentualne spowolnienie w gospodarce. Jednak tak naprawdę rynki czekają na wystąpienie Janet L. Yellen 10 lutego w Kongresie – ocenia Tomasz Dudowicz z Saxo Bank Polska.

Jego zdaniem na innych rynkach wydarzeń o podobnej wadze jak w USA jest o wiele mniej. Cały czas interesujący jest funt, ze względu na intensywne konsultacje Londynu z państwami UE, dotyczące warunków pozostania Wielkiej Brytanii w Unii (wczoraj premier David Cameron rozmawiał w Warszawie na ten temat z polskimi politykami), a także niedawny raport o inflacji i posiedzenie Bank of England (oba wydarzenia oddaliły perspektywę podwyżek stóp w tym kraju).

Dudowicz zauważa, iż piątek jest ostatnim dniem przed kilkudniową przerwą, kiedy z rynku wyłączą się Chiny. Od poniedziałku Pekin zaczyna świętowanie Nowego Roku, więc ograniczenie ryzyka związanego z chińską gospodarką powinno teoretycznie wpłynąć uspokajająco na resztę świata. Jeżeli oczywiście nie dadzą o sobie znać inne groźne zjawiska, których globalnej gospodarce nie brakuje.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wiatr wyrządził szkody w zabytkowym parku Habsburgów

  

Wichura wyrządziła w nocy z niedzieli na poniedziałek szkody w zabytkowym parku Habsburgów w Żywcu. Rzecznik magistratu Mariusz Hujdus poinformował, że zniszczonych zostało 31 drzew, a także kilka ławek, lamp i przęseł ogrodzenia.

"Wiatr powalił m.in. 31 drzew, w tym stary dąb oraz lipy. (…) Aktualnie usuwane są skutki wichury" – powiedział Hujdus.

Rzecznik dodał, że burmistrz Żywca Antoni Szlagor podjął już decyzję o uzupełnieniu drzewostanu w zabytkowym parku.

Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum Żywca, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów.

W ostatnich latach największe szkody w żywieckim parku wichury wyrządziły wiosną ub.r. Wówczas zniszczonych zostało blisko 100 drzew różnych gatunków, w tym jesiony, klony, lipy, świerki, brzozy i dęby. Były wśród nich pomniki przyrody. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts