Polacy na emigracji przysyłają do kraju 4 mld euro rocznie

  

Polacy nie chcą wracać z emigracji. W Wielkiej Brytanii chce zostać 54 proc. emigrantów, w Niemczech 40 proc., a w Holandii 34 proc. Pamiętają jednak o rodzinie w kraju.

Od 2004 r. emigranci przesłali do Polski z krajów Unii aż 39 mld euro – mówi portalowi obserwatorfinansowy.pl Iza Chmielewska, autorka raportu „Transfery z tytułu pracy Polaków za granicą w świetle badań NBP”.

Autorka raportu NBP zwraca także uwagę na fakt, że większość z naszych rodaków, którzy wyjechali w ostatnich latach nad Tamizę nie chce wracać. Odsetek osób, które chcą zostać w Wlk. Brytanii na stałe wzrósł w 2014 roku do 54 proc. Trochę mniej imigrantów chce zostać w Niemczech - 40 proc. i w Holandii - 34 proc. Wynika to też z tego, że więcej jest tam imigracji krótkookresowej związanej np. z pracami w rolnictwie.

Z danych przytoczonych przez Chmielewską wynika, że od maja 2004 r. do Polski wpłynęło ponad 39 mld euro z tytułu pracy Polaków w krajach Unii Europejskiej. W tym samym czasie w ramach funduszy unijnych napłynęło do nas prawie 140 mld euro. Widać więc, że transfery od imigrantów stanowiły równowartość niemal 28 proc. środków unijnych.

„Z tym, że o tych drugich mówimy cały czas, o tych pierwszych mniej” – dodaje Iza Chmielewska.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: obserwatorfinansowy.pl

Wczytuję komentarze...

Rzecznik GIS o koronawirusie: nie ma powodów do paniki

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Monoar/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Polsce mogą się zdarzyć przypadki zarażenia koronawirusem. Natomiast nie ma powodów do paniki – powiedział dziś w Polskim Radiu rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

"Mogą się zdarzyć przypadki (zakażenia koronawirusem – red.) w Polsce. Natomiast nie ma powodów do paniki" – ocenił Bondar. Wyraził przekonanie, że "w warunkach europejskich, w tym także polskich, specjalnie wielka epidemia nam nie grozi".

Podkreślił, że na polskich lotniskach wdrożono specjalnie procedury. "Personel pokładowy jest poinformowany o trybie alarmowym, aby w miarę możliwości wyłapywać wszystkich podejrzanych o zakażenie" - wyjaśnił.

[polecam:https://niezalezna.pl/307685-francja-japonia-malezja-odnotowano-kolejne-zakazenia-koronawirusem]

W ocenie rzecznika GIS koronawirusem 2019-nCoV, który jest odpowiedzialny za śmierć ponad 40 mieszkańców Chin, "jest prawdopodobnie mniej zjadliwy, niż wirus SARS, którego epidemia miała miejsce w 2002 r." w ChRL. W ciągu roku od pierwszych zakażeń w Chinach i Hongkongu zmarło ok. 650 osób.

Bondar przyznał, że "środki, które podejmują władze Chin (w związku z zarażeniami – red.) robią wrażenie".

"Są tu dwie możliwości, albo nie wiemy czegoś o tym wirusie, o czym wiedzą Chińczycy, a na razie nie informują; albo w związki z tym, że 18 lat temu Chiny były bardzo ostro krytykowane za lekceważenie zagrożeń (związanych z epidemią SARS - red.), że teraz chcą pokazać światu, jak sprawnym są państwem, jak błyskawicznie potrafią podjąć radykalne kroki"

- wskazał.

Władze Chin oficjalnie potwierdziły dziś rano czasu miejscowego 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Zarażonych jest już ponad 1000 osób, spośród których 57 jest w stanie krytycznym.

Wcześniej władze prowincji Hubei ze stolicą w Wuhan, gdzie tuż przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia nowego koronawirusa, informowały o kolejnych 15 przypadkach śmiertelnych i 180 nowych zakażeniach.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała, że potwierdzonych jest 1287 przypadków zakażenia. W sobotę rano o pierwszym takim przypadku poinformowano w Australii, gdzie koronawirusa odkryto na przedmieściach Melbourne u obywatela chińskiego, który przyleciał tam 19 stycznia z Kantonu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts