Obraz, film, utwór muzyczny, dzieło literackie czy eksponat muzealny – w niemal wszystkich tworach kultury znajdziemy odwołania do historii. Czasami nawiązanie jest nam niemal „podane na tacy”, kiedy indziej dialog z przeszłością odczytać trudniej...

Właśnie naprzeciw problemowi czytania historycznego kontekstu w sztuce i kulturze wychodzić ma niejako nowy portal, realizowany dzięki Narodowemu Instytutowi Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowo powstała strona historiaposzukaj.pl kierowana jest głównie do młodzieży szkolnej, którą przekonać ma, że historia to nie tylko lekcje i podręcznik. Interesujące treści znajdą tu jednak także dojrzali miłośnicy przeszłości, muzealnicy i nauczyciele.

Obok artykułów opisujących wydarzenia i postaci historyczne, pojawiają się tu odwołania do literatury, filmu, architektury, muzyki czy muzealnych obiektów. W specjalnych zakładkach „Miejsca” i „regiony” znajdziemy m.in. historie z naszej okolicy. A jeśli jakieś znamy, a jeszcze ich tu nie ma, możemy je dopisać. Muzeom i ich kolekcjom poświęcone będą zakładki „Obiekty i obrazy”, do których, jak zapowiadają twórcy portalu, będzie można samemu zgłaszać odpowiednie muzealia.

Historiaposzukaj.pl jako cały duży projekt edukacyjny zakłada również działania takie jak lekcje muzealne, gry miejskie, konkursy, quizy czy festiwale nauki. NIMOZ liczy więc na dobrą współpracę z wszelkimi muzeami oraz instytucjami zajmującymi się sztuką i kulturą.