Trójwymiarowe modele sześciu bardzo wiekowych dziś wraków spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej prezentuje najnowszy projekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Do końca roku podobnych podwodnych obiektów ma być tu już ponad dwa razy więcej.

Wirtualny Skansen Wraków to efekt kilku lat pracy. Bo choć formalnie pomysł przeniesienia podwodnej kolekcji do sieci pojawił się dopiero rok temu, pierwsze zdjęcia, które tu wykorzystano, wykonano już w 2013 r. Właśnie wtedy NMM w Gdańsku zaczęło pracować na narzędziach umożliwiających tworzenie fotogrametrycznych modeli 3D obiektów znajdujących się pod wodą. – Korzystając z odpowiednich programów komputerowych z kategorii SfM – Structure from Motion – Struktura z Ruchu, opracowaliśmy odpowiedni system tworzenia dokumentacji obiektów pod wodą, dzięki któremu te modele powstają – podają twórcy wirtualnego skansenu.

Dzięki temu modele wraków są całkowicie wierne rzeczywistym obiektom zalegającym na dnie Zatoki Gdańskiej; podobnie widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy.

Wśród obiektów jednym z ważniejszych i starszych w skansenie jest wrak szwedzkiego okrętu „Solen”, który zatonął wysadzony przez polską flotę podczas bitwy pod Oliwą w 1627 r.

Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Ekipa tworząca projekt: dr Tomasz Bednarz, Janusz Różycki, Wojciech Joński i Zbigniew Jarocki zostali nominowani do przyznawanej przez „National Geographic” nagrody „Travelery 2015” w kategorii „Naukowe Odkrycie Roku” za „Opracowanie i wdrożenie nowatorskiej metody podwodnego dokumentowania wraków w 3D”.

Wirtualny skansen odwiedzimy TUTAJ.