Złote żniwa deweloperów

  

Nawet co czwarte mieszkanie kupione w ubiegłym roku w Europie mogło pochodzić z biur sprzedaży deweloperów. Dla porównania w Polsce odsetek ten jest prawie dwa razy wyższy - wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane europejskiego urzędu statystycznego.

Według eksperta banku, Bartosza Turka, nowe mieszkania są przeciętnie o 22 proc. droższe od używanych - wynika z danych udostępnianych przez NBP. Podczas gdy przeciętna cena zapłacona za mkw. używanego lokum w 10. miastach wynosiła w III kw. 2015 roku 3872 zł, to za mkw. nowego trzeba było płacić 4706 zł.

- Do tego kupując nowe cztery kąty, trzeba też zarezerwować niemałe środki na wykończenie lokalu sprzedawanego w tzw. stanie deweloperskim. W przypadku używanych lokali częściej stan techniczny wymaga jedynie w miarę taniego odświeżenia, a nie generalnego remontu

– zauważa Turek.

Jego zdaniem gdyby do tego dodać informacje, że w Polsce wciąż mamy do czynienia z niedoborami mieszkań, nie powinno dziwić, że deweloperzy dostarczają sporą część sprzedawanych nad Wisłą mieszkań. Jak dużą? Stosowne dane na ten temat dostarcza Eurostat. Zgodnie z szacunkami tej instytucji, w 2015 r. transakcje nowymi mieszkaniami odpowiadały za 44,1 proc. wszystkich transakcji zawartych na naszym rynku.

- Jest to wynik wyraźnie wyższy niż w 2010 r., kiedy to wartość sprzedanych mieszkań deweloperskich stanowiła 32,9% obrotów na rynku mieszkaniowym. Są to kolejne dane, które potwierdzają, że mamy w Polsce do czynienia z boomem na rynku deweloperskim. Dane za 2015 r. mówią ponadto o biciu kolejnych rekordów liczby sprzedanych nowych mieszkań oraz o najwyższych w historii liczbach rozpoczynanych nowych inwestycji mieszkaniowych

- dodaje ekspert.

W jego opinii, aby zrozumieć, jak wysokie są rodzime wyniki, należałoby odnieść się do tych notowanych w Europie. Tam wartość sprzedawanych nowych nieruchomości odpowiada przeciętnie za 24,7 proc. obrotów wszystkimi nieruchomościami mieszkalnymi. - Średnia europejska jest więc prawie dwukrotnie niższa niż rodzimy wynik. Większą część rynkowego tortu zajmują deweloperzy jedynie na Cyprze i Malcie - odpowiednio 57,6 proc. i 74 proc. Rynki te są jednak bez porównania mniejsze terytorialnie niż w Polsce, co sugeruje, że palma pierwszeństwa powinna przywędrować nad Wisłę – uważa Turek.  
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

50 osób ewakuowanych w Szczecinie

/ pixabay.com/CC0/jackal211

  

- Pięćdziesiąt osób ewakuowano z budynku mieszkalnego w prawobrzeżnej części Szczecina z powodu rozszczelnienia gazociągu przy budynku - poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Na miejscu są trzy zastępy straży.

Stwierdzono obecność gazu w piwnicy dwóch klatek schodowych. Ewakuowano mieszkańców z czterech klatek budynku przy ul. Fioletowej

- poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.

Dla ewakuowanych osób zadysponowany został autobus. Na miejscu są trzy zastępy straży pożarnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts