Smoleńsk i mecenas z rodzinnymi tradycjami

W numerze „Gazety Polskiej” z 2 marca ukazał się tekst pióra Doroty Kani zatytułowany „LUCKY z warszawskiej palestry” dotyczący ujawnienia wieloletniej współpracy z komunistyczną bezpieką k.o.

W numerze „Gazety Polskiej” z 2 marca ukazał się tekst pióra Doroty Kani zatytułowany „LUCKY z warszawskiej palestry” dotyczący ujawnienia wieloletniej współpracy z komunistyczną bezpieką k.o. ps. „Lucky”. Według akt IPN „Lucky” to znany w okresie PRL adwokat Władysław August Pociej. Teraz kontynuatorem rodzinnej adwokackiej tradycji jest jego syn, mec. Aleksander August Pociej.

Przypomnijmy: Władysław Pociej był obrońcą w sprawach politycznych „taterników” i „komandosów”, reprezentował także interesy zdekonspirowanych i aresztowanych na Zachodzie agentów komunistycznego wywiadu wojskowego. W latach 70. był pełnomocnikiem procesowym mordercy Piotra Filipczyńskiego (Petera Vogla – okrzykniętego przez prasę „kasjerem lewicy”), a po 1990 r. występował jako adwokat Bogusława Bagsika w aferze ART-B.

„Lucky” został zwerbowany przez bezpiekę już w 1947 r., w niespełna 30 roku swego życia. Służba Bezpieczeństwa po ponad 30-letniej współpracy wykreśliła go z ewidencji agenturalnej dopiero w grudniu 1988 r. ze względu na dekonspirację oraz brak możliwości operacyjnych.

Klienci z PO

Publikacja „Gazety Polskiej” jest o tyle ważna, iż dotyczy ojca Aleksandra Pocieja - pełnomocnika procesowego rodziny poległego w Smoleńsku polityka PO Arkadiusza Rybickiego. Pełnomocnika, który zdążył się wpisać w rosyjską narrację wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego tupolewa, a który swoje pierwsze kroki zawodowe zaczynał w przedsiębiorstwach kontrolowanych przez komunistyczny wywiad wojskowy, a następnie przez WSI.

Przypomnijmy, iż Aleksander Pociej wraz z Jackiem Dubois (juniorem) są wspólnikami znanej (i drogiej) warszawskiej Kancelarii Adwokackiej „Pociej, Dubois i Wspólnicy”. Od 2006 r. reprezentuje ona Platformę Obywatelską przed sądami. Pociej i Dubois reprezentowali m.in. byłą posłankę PO Beatę Sawicką oskarżoną o korupcję. Mecenas Pociej wpłacił za nią nawet 300 tys. zł kaucji – jak stwierdził – z własnych pieniędzy. W 2008 r. prasa ujawniła, że kancelaria ta dostała zlecenie na obsługę państwowej spółki Narodowe Centrum Sportu. Roczny kontrakt miał opiewać na 600 tys. zł. Opisywano również związki Dubois z J&S Energy. Adwokat zasiadał m.in. w radzie nadzorczej spółki, której w grudniu 2007 r. wicepremier Waldemar Pawlak darował rekordową karę prawie pół miliarda złotych. Wspólnik Pocieja jest poza tym oskarżony o utrudnianie jednego ze śledztw w sprawie tzw. grupy pruszkowskiej. Dubois junior miał przekazać ściganemu listem gończym gangsterowi kserokopię akt śledztwa, które uzyskał jako obrońca innych osób. Wśród materiałów były m.in. zeznania świadków koronnych oraz osób występujących w charakterze pokrzywdzonych. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego Warszawa – Śródmieście w 2005 r. Proces nadal się toczy.

W okresie kampanii prezydenckiej 2010 r. kancelaria Pocieja i Dubois reprezentowała w sporach sądowych z Jarosławem Kaczyńskim Bronisława Komorowskiego - kandydata PO na urząd prezydenta. Kancelaria pośrednio, poprzez swego współpracownika - adwokat Barbarę Kardynię-Bednarską, aktywnie wspiera również prywatne interesy skompromitowanego udziałem w aferze hazardowej prominentnego polityka PO – Zbigniewa Chlebowskiego.

Do głównych klientów kancelarii Pocieja i Dubois należą instytucje państwowe i samorządowe oraz spółki Skarbu Państwa, takie jak: Ministerstwo Skarbu Państwa. m.st. Warszawa, Totalizator Sportowy, Narodowe Centrum Sportu, PP Poczta Polska, oraz duże prywatne firmy: Prokom Investment SA; Elektrim SA oraz Coface SA.

Zasadne pytanie Palikota

Aleksander Pociej często gości w mediach, wypowiadając się na tematy związane nie tylko z prawem. W lipcu 2010 r. na łamach „Gazety Wyborczej” wraz z Dubois oraz dwoma innymi prawnikami stanęli w obronie ówczesnego posła PO Janusza Palikota, który po raz kolejny obrzucił błotem śp. Lecha Kaczyńskiego. Polityk insynuował, w formie pytania, iż Prezydent RP Lech Kaczyński jest odpowiedzialny za wywieranie na pilotach presji, co - według posła PO - miało doprowadzić do katastrofy lotniczej. Palikot „tylko pytał”, czy podczas tragicznego lotu prezydent Kaczyński był pod wpływem alkoholu.

We wspomnianym artykule mecenasi Pociej i Dubios stwierdzili, że „Wolno zadawać pytania niewygodne, dla niektórych obrazoburcze. W śledztwie nie obowiązuje wersal. Za to należy przestrzegać procedury” i dalej: „reguły postępowania są identyczne do tych obowiązujących m.in. przy śledztwach dotyczących zawalenia hali w Katowicach czy katastrofy autokaru pod Grenoble”.

W dalszej części publikacji uznali „pytania” Palikota za jak najbardziej, cytuję, „zasadne”. Co do „pytania” o rozmowę braci Kaczyńskich przeprowadzoną niedługo przed katastrofą przez telefon satelitarny z pokładu tupolewa mecenas Pociej stwierdził, że: „To jak najbardziej uzasadnione. [...] Przebieg tej rozmowy może wykluczyć albo potwierdzić wpływ osoby trzeciej na podjęcie decyzji o lądowaniu w Smoleńsku. Jako adwokaci uważamy za zasadne przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego na okoliczność ostatniej rozmowy z Lechem Kaczyńskim”. „Gazeta Wyborcza” ze szczególną satysfakcją zwróciła swym czytelnikom uwagę, że znani adwokaci podkreślili, że rozmowa ta nie może zostać potraktowana jako „prywatna i bez znaczenia”.

Podobnie Pociej i Dubois ustosunkowali się do „pytania” Palikota o substancje znajdujące się w organizmie prezydenta. Adwokaci wyjaśnili, „że istotne jest, czy prezydent Kaczyński jako zwierzchnik sił zbrojnych na pokładzie samolotu dowodzonego przez wojskowego pilota mógł podejmować decyzje w sposób racjonalny”.

Dziś już wiadomo, że śp. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński nie był pod wpływem alkoholu i nie było żadnej presji z jego strony na załogę Tu-154, a zadawanie pytań przez Palikota, ich publiczne komentowanie i „podgrzewanie” w mediach całej sprawy w mediach było jednym z elementów smoleńskiej dezinformacji, która zresztą trwa nadal.

Kontynuator rodzinnej tradycji

Mecenas Aleksander Pociej poszedł w ślady swojego ojca i podobnie jak on został adwokatem. Karierę zawodową rozpoczynał w przedsięwzięciach gospodarczych. Dziś, gdy mamy dostęp do archiwów, wiadomo, że niektóre z tych przedsięwzięć były inicjowane i kontrolowane przez komunistyczny wywiad wojskowy, a następnie przez WSI.

Żeby to zrozumieć, należy cofnąć się do lat 80. oraz wprowadzić do naszej opowieści przedsiębiorcę Jana Załuskę – wieloletniego niejawnego współpracownika komunistycznego wywiadu wojskowego, a następnie WSI o ps. „MERC” oraz jego oficera prowadzącego płk. Tadeusza Ważyńskiego – byłego oficera Oddziału „Y” komunistycznego wywiadu wojskowego, a następnie oficera Oddziału 2 WSI. W Raporcie Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej WSI (MP. Nr 11 z dnia 16 lutego 2007 r. str. 521) Załuska został scharakteryzowany jako przedsiębiorca, który przekazywał WSI ustalony procent zysków z zarządzanych firm i zawarł z WSI umowę na udzielenie mu pożyczki.

Ojciec Aleksandra Pocieja, Władysław, znał się z Załuską co najmniej od połowy lat 80., nawet przez pewien czas przyjaźnili się (bywali u siebie w domach). Z dokumentów, do których dotarła „Gazeta Polska”, wynika, że mecenas Pociej obsługiwał prawnie spółki należące bądź zarządzane przez Jana Załuskę (z reguły był ich pełnomocnikiem) oraz był jego obrońcą w okresie, kiedy Załuska z oskarżenia publicznego przebywał w areszcie w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Praktycznie każda większa transakcja finansowa bądź zmiany własnościowe w sieci spółek Załuski przeprowadzane były pod nadzorem prawnym ze strony Władysława Pocieja. W ten właśnie sposób rozpoczęła się znajomość Aleksandra Pocieja z Janem Załuską. Wspólne biznesy Pocieja seniora i Załuski i ich zażyła znajomość trwała co najmniej do końca lat 90.

 

Źródło:

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo