Niedzielne spotkanie Donalda Tuska i Davida Camerona nie zakończyło się sukcesem. W negocjacjach dot. reformy UE politykom nie udało się osiągnąć porozumienia. Strony zgodziły się jednak na tzw. hamulec bezpieczeństwa ws. wypłat zasiłków dla imigrantów z krajów UE. Zgodnie z planem, dziś opublikowano 12-stronicowy raport, nakreślający warunki porozumienia. Jeszcze przed unijnym szczytem, który się odbędzie w połowie lutego, David Cameron spotka się z premier Beatą Szydło i Angelą Merkel.
 
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron i szef Rady Europejskiej zakończyli rozmowy dotyczące renegocjacji warunków członkostwa Zjednoczonego Królestwa w unijnych strukturach. Debaty trwały 48 godzin i nie przyniosły spodziewanego efektu. „Dobre spotkanie z przewodniczącym RE, który zgodził się na kolejne 24 godziny rozmów przed opublikowaniem szkicu tekstu dot. renegocjacji” – napisał na Twitterze David Cameron. Donald Tusk potwierdził te doniesienia, sygnalizując, że intensywna praca będzie niezwykle istotna dla wypracowania porozumienia. Dziś została przedstawiona treść 12-stronicowego raportu, nakreślającego warunki porozumienia wokół brytyjskich oczekiwań reformy Unii Europejskiej.
 

fot.: Twitter.com
 
Tzw. hamulec bezpieczeństwa, o który zabiegał Cameron, to mechanizm, który pozwoli Wielkiej Brytanii i innym krajom członkowskim na wprowadzenie czteroletniej blokady na wypłaty zasiłków społecznych nowo przybyłym unijnym imigrantom. Uzasadnieniem mogłoby być zbyt duże obciążenie krajowego systemu opieki społecznej wobec własnych obywateli lub gdy system będzie nadmiernie wykorzystywany. Premier Cameron chciał, by ten mechanizm zaczął obowiązywać zaraz po zaplanowanym referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

W przedstawionych przez niego warunkach moratorium na zasiłki miałoby obowiązywać aż siedem lat. W tym czasie Cameron przewidywał przeprowadzenie reformy krajowej i wypracowanie skutecznego rozwiązania. Zrezygnował z tak odległych terminów, gdyż ważniejsze jest dla niego zadowalające rozwiązanie, a nie szybkie zakończenie negocjacji. Kolejne rozmowy w szerokim gremium odbędą się podczas najbliższego unijnego szczytu zaplanowanego na 18–19 lutego br. w Brukseli. Wtedy ma również dojść do głosowania ws. porozumienia pomiędzy Londynem a przywódcami pozostałych 27 krajów członkowskich. Jeśli do tego dojdzie, to według nieoficjalnych doniesień już 23 czerwca br. może się odbyć brytyjskie referendum. Oficjalnie mówi się, że odbędzie się ono przed końcem 2017 r.

Debata nt. zasiłków dla imigrantów jest najbardziej kontrowersyjnym punktem z czterech warunków Londynu dotyczących renegocjacji uczestnictwa Wielkiej Brytanii w unijnych strukturach. Dlatego też do najbliższego szczytu David Cameron zamierza ponownie spotkać się z europejskimi liderami. W najbliższy czwartek odbędzie się w Londynie konferencja darczyńców dla Syrii. Na zjazd, którego współorganizatorami są oprócz Wielkiej Brytanii Niemcy, Norwegia, Kuwejt i ONZ, zapowiedziało swoje przybycie 70 polityków wyższego szczebla. Będzie wśród nich obecna polska premier Beata Szydło. Przy okazji międzynarodowego spotkania ma odbyć rozmowę z Cameronem.

Polacy są na Wyspach największą grupą obcokrajowców. Oficjalne dane mówią o ok. 850 tys. mieszkających i pracujących tam naszych rodaków. Kolejne ważne rozmowy Camerona odbędą się tuż przed szczytem. 12 lutego br. ma się on spotkać w Hamburgu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.