Wierni Rzeczypospolitej

  

W dyskusjach o programach nauczania historii prof. Jan Żaryn wskazywał na potrzebę określenia w naszych dziejach punktów odniesienia o ponadczasowej wartości, które mogą być drogowskazem nie tylko dla nas, ale i świadectwem Polaków dla świata.

Owymi punktami są: republikanizm szlachecki – czyli samodzielność myślenia o urządzeniu własnego podwórka, insurekcjonizm doby zaborów – czyli niezgoda na to, by o świecie i jego urządzeniu decydowali tylko możni i silni, doświadczenie samorządności w okresie Solidarności. Można do tego dodać fenomen samoorganizacji Polskiego Państwa Podziemnego. Członkowie stowarzyszenia Fideles et Instructi Armis i innych organizacji proobronnych, od lat poświęcający czas i pieniądze, by doskonalić umiejętności, którymi w potrzebie chcą służyć całemu społeczeństwu, kontynuują największe osiągnięcia naszych przodków.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts