NATO wzywa Rosję do respektowania przestrzeni powietrznej Sojuszu

  

- Wzywam Rosję do odpowiedzialnego zachowania i pełnego respektowania przestrzeni powietrznej NATO. Rosja musi podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić, że takie naruszenia nie będą się powtarzać – napisał w specjalnym oświadczeniu sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. W piątek, mimo wielokrotnych ostrzeżeń ze strony kontroli lotów, Rosja kolejny raz naruszyła turecką przestrzeń powietrzną. 

Po tym jak w piątek rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny SU-34 wleciał w turecką przestrzeń powietrzną - ambasador Rosji w Turcji został wezwany do tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych. W wydanym oświadczeniu Ankara wezwała Moskwę do nienaruszania tureckiej przestrzeni powietrznej oraz ostrzegła, że odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje takich działań będą ponosić rosyjskie władze. Podobne oświadczenie wydały również władze Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz generalny NATO wzywając Rosję do podjęcia „wszelkich niezbędnych kroków”, aby zapewnić, że przestrzeń powietrzna NATO nie będzie znowu naruszana - wspomniał, że w przeszłości podobne "incydenty jak niebezpieczne są takie zachowania". Jens Stoltenberg odniósł się w ten sposób do zestrzelenia rosyjskiego bombowca Su-24, do jakiego doszło w listopadzie zeszłego roku. Rosyjska maszyna naruszyła wówczas turecką przestrzeń powietrzną.

„Wzywam Rosję do odpowiedzialnego zachowania i pełnego respektowania przestrzeni powietrznej NATO. Rosja musi podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić, że takie naruszenia nie będą się powtarzać” – napisał w oświadczeniu sekretarz Stoltenberg.

Sekretarz generalny Sojuszu wyraził satysfakcję z faktu bezpośrednich rozmów między Ankarą a Moskwą i wezwał do "spokoju i deeskalacji". Podkreślił przy tym, że "NATO stoi solidarnie obok Turcji i popiera jej integralność terytorialną", jako członka Sojuszu.

W grudniu 2015 r. NATO podjęło decyzję o wsparciu Turcji poprzez kontrolę przestrzeni powietrznej i wzmocnienie zespołu okrętów na Morzu Śródziemnym. Do tego kraju wysłane zostały samoloty wczesnego ostrzegania, a w bazie Konya w środkowej Turcji mają się znaleźć czterosilnikowe odrzutowce BoeingE-3 Sentry ze wspólnego NATO-wskiego zespołu AWACS.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,nato.int


Wczytuję komentarze...

Pożar składowiska odpadów opanowany

/ zdjęcie ilustracyjne / 12019 CC0

  

Strażacy opanowali pożar, jaki wybuchł dziś na składowisku odpadów komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu – Sławięcicach. Nadal dogaszają pogorzelisko, wykorzystując ciężki sprzęt.

Płonęła sterta odpadów o wysokości 10 m, na powierzchni 6 tys. mkw. W akcji uczestniczyło ok. 35 jednostek straży pożarnej. Ze względu na zagrożenie okolicznego lasu Lasy Państwowe skierowały do akcji, w porozumieniu ze strażą, dwa samoloty gaśnicze i helikopter, które wykonały w sumie 17 zrzutów wody.

"To bardzo pomogło w opanowaniu sytuacji i las udało się obronić"

– powiedział kapitan Damian Skowroński z opolskiej straży pożarnej.

Strażacy pracowali w trudnych warunkach, z wykorzystaniem aparatów ochrony dróg oddechowych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl