„Dodatek 500 zł jest zwalczany bo da rodzinom poczucie bezpieczeństwa”

  

To, co ma zamiar zrobić od kwietnie rząd, pokazuje, że dziecko zacznie być traktowane poważnie. Krytycy mówią, że kwota 500 zł to niepotrzebne wspieranie bogatych, a z drugiej strony, wspieranie patologii. Czy to się wzajemnie nie wyklucza? Tymczasem bardzo ważne jest to, że wsparcie otrzymają rodziny średnio zamożne. Nie wolno definiować rodziny przez wąski margines patologii. Chodzi o politykę prorodzinną, aby młodzi ludzie nie bali się otworzyć na kolejne życie - mówi portalowi niezalezna.pl Karolina Elbanowska, Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. 

- Starzejąca się Europa wspiera rodziny, dlatego, że widzi w dzieciach kapitał społeczny, który będzie budował dobrobyt przyszłych pokoleń. Europa Zachodnia wspiera młode rodziny i inwestuje w dzieci. U nas nie ma tego odniesienia, tak jakby nasze dzieci były gorsze. Zadziwia skala złych emocji wobec tego programu - mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl Karolina Elbanowska.

Jednocześnie Karolina Elbanowska podkreśla, że obecnie coraz silniejsza jest propaganda środowiska bezpardoowo zwalczającego rządowy program.

- Dodatek 500 zł jest u nas zwalczany w sposób bezprzykładny. Nie wyobrażam sobie, aby tak podważane było wsparcie dla ludzi potrzebujących pomocy. A przecież dziecko jest bezbronne, nie ma swoich dochodów i zdane jest tylko na łaskę dorosłych. Tymczasem juz niemowlę płaci w naszym kraju podatki. Mamy w Polsce 23-procentowy VAT na rzeczy dla dzieci. Nawet trumna jest niżej opodatkowana niż wózek dla dziecka. Rodzice, są traktowani przez fiskusa tak samo jak bezdzietne małżeństwo, bo nie można się rozliczyć wspólnie z dziećmi. Są ulgi, ale to tylko częściowe rozwiazanie. 
Dotąd dziecko w Polsce w gruncie rzeczy nie było traktowane jako obywatel. Dla panstwa było niemal przezroczyste. Teraz ma się to zmienić. Przecież każda pielucha, kaszka, soczek są obłożone podatkiem VAT i nierekompensowane. Na Zachodzie, np. w Wielkiej Brytanii są zerowe stawki VAT na rzeczy dla dzieci. Zaś w krajach UE gdzie jest ten podatek, jest on rekompensowany przez różne dodatki - tłumaczy Karolina Elbanowska.

W rozmowie z portalem niezalezna.pl Karolina Elbanowska z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców tłumaczy, że to, co ma zamiar zrobić od kwietnia rząd Beaty Szydło pokazuje, że dziecko zacznie być traktowane poważnie.

Krytycy mówią, że kwota 500 zł to niepotrzebne wspieranie bogatych, a z drugiej strony, że wspieranie patologii. Czy to się wzajemnie nie wyklucza? Tymczasem bardzo ważne jest to, że wsparcie otrzymają rodziny średnio zamożne, które mają do spłacania kredyty, spinają budżet rodzinny, ale nie starcza im już na wyjście do kina, na rodzinne wakacje czy szkolną wycieczkę. Nie wolno definiować rodziny przez wąski margines patologii. Chodzi o politykę prorodzinną, aby młodzi ludzie nie bali się otworzyć na kolejne życie.
Myślę, że ten program 500 + przyniesie długofalowe skutki. To da rodzinom poczucie bezpieczeństwa, że państwo je wspiera w codziennym życiu.  Dzięki temu młode małżeństwa zobaczą, że przyjście na świat kolejnego dziecka nie będzie dla nich oznaczało finansowej katastrofy. To może ułatwiać im podjęcie decyzji o narodzinach dziecka - mówi Elbanowska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ognisko odry pojawiło się w szpitalu MSWiA

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Trzydzieści przypadków podejrzeń zachorowań na odrę wystąpiło w Zachodniopomorskiem – poinformował w dziś wojewódzki sanepid. W związku z wystąpieniem ogniska odry wśród pracowników w szpitalu MSWiA w Szczecinie wprowadzono tam szczególny rygor sanitarny.

Zachodniopomorski sanepid poinformował o wystąpieniu w województwie 30 przypadków podejrzeń zachorowań na odrę: 28 w Szczecinie, jeden w Świnoujściu i w powiecie kamieńskim – podała w komunikacie rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Rzecznik zaznaczyła, że 20 przypadków (w tym jeden potwierdzony) to zachorowania, które wystąpiły jako ognisko w szpitalu MSWiA.

"Wszystkie zachorowania dotyczą osób dorosłych. Pięć osób jest lub było hospitalizowanych"

– poinformowała Małgorzata Kapłan. Dodała, że osiem pojedynczych przypadków u osób dorosłych to podejrzenia zachorowań niepowiązane z powyższym ogniskiem, w tym jeden ze szpitala SPSZOZ "Zdroje" w Szczecinie.

Jeden przypadek podejrzenia zachorowania zarejestrowano w Świnoujściu, a jeden w Kamieniu Pomorskim – w obu przypadkach u dorosłych. Chora ze Świnoujścia przebywa w szpitalu, a mężczyzna z Kamienia, u którego wystąpiło podejrzenie, nie wymaga hospitalizacji – podała rzecznik sanepidu.

W zeszłą środę w szpitalu MSWiA w Szczecinie wprowadzono szczególny rygor sanitarny. Stwierdzono tam zachorowanie, a także podejrzenia odry wśród pracowników placówki. Dyrekcja szpitala poinformowała w poniedziałek na stronie internetowej, że we wtorek planowane jest wznowienie przyjmowania pacjentów w poradniach specjalistycznych. Przywrócone zostaną badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

"Podkreślamy, że nie odnotowano zachorowań na odrę wśród pacjentów szpitala. Jednak w związku z zachorowaniami na odrę wśród pracowników utrzymany jest szczególny rygor sanitarny"

– podkreślono w komunikacie.

Zarówno w szpitalu MSWiA, jak i w szczecińskich szpitalach klinicznych nr 1 i 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i 109. Szpitalu Wojskowym wstrzymano odwiedziny u pacjentów (indywidualnie rozpatrywane są kwestie odwiedzin na oddziałach dziecięcych i położniczych). W szpitalu wojewódzkim i w szpitalu "Zdroje" wprowadzono ograniczenia odwiedzin.

Odra jest chorobą, która wymaga podczas leczenia objawów ciągłego leżenia w łóżku i zachowania zasady izolacji. Jej objawy to wysypka, wysoka temperatura i światłowstręt. Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione. Jak podkreślają służby prasowe, szczepienie jest jedyną skuteczną metodą pozwalającą na unikniecie zakażenia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl