W tym roku „Gazeta Polska” będzie obchodzić swoje 190 urodziny. Z tej okazji od czwartku w Telewizji Republika będą Państwo mogli oglądać nowy jubileuszowy cykl spotów z udziałem naszych dziennikarzy i publicystów nawiązujący do historii i tradycji gazety.

190 lat temu w gronie polskich romantyków zaświtała myśl, by wydawać gazetę codzienną. Pismo to nazwano „Gazetą Polską” – pisze w najnowszym tygodniku „GP” jej redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz. To jednak nie jedyny jubileusz w tym roku. Właśnie mija sto lat od śmierci Henryka Sienkiewicza – wieloletniego redaktora „GP”. W najnowszym numerze tygodnika Piotr Ferenc-Chudy omawia twórczość pisarza i jego związki z naszym tytułem.

Jak zapowiada Tomasz Sakiewicz, „chcemy w najbliższych tygodniach pokazać ogromny dorobek tego środowiska, którego w jakiejś mierze czujemy się duchowymi kontynuatorami”. W gronie najbardziej znanych osób związanych z naszym tytułem, poza Henrykiem Sienkiewiczem, znaleźli się też m.in. Bolesław Prus, Eliza Orzeszkowa i Józef Ignacy Kraszewski. Co ciekawe, od 1831 r. gazeta ukazywała się pod tytułem „Gazeta Codzienna” i dopiero Kraszewski w 1861 r. przywrócił pismu jego dawną nazwę. – Już w najbliższych dniach będzie można zobaczyć na naszych stronach internetowych archiwum „Gazet Polskich” – i tych z wieku XIX, i z okresu międzywojennego. Specjalna wystawa jest dostępna w redakcji – dodaje redaktor naczelny „GP”.

Jak mówi nam Ryszard Gromadzki z Telewizji Republika, od najbliższego czwartku na antenie stacji emitowane będą specjalne okolicznościowe spoty z udziałem naszych dziennikarzy i publicystów, którzy będą mówić o historii i wieloletniej tradycji patriotycznej „Gazety Polskiej”.