Jak PO masowo karabiny wyprzedawała. Broń trafiła do prywatnych firm

Piotr Nisztor

Dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej i „Gazety Polskiej Codziennie”. W Telewizji Republika jest gospodarzem programu „Rozmowa ściśle jawna”.

Kontakt z autorem

  

Tylko w 2014 r. Agencja Mienia Wojskowego sprzedała kilkadziesiąt tysięcy kałasznikowów, pistoletów TT i P-64. Zostały one uznane za zbędne i sprzedane prywatnym firmom. W ramach audytu sprawę bada nowe kierownictwo Agencji – dowiedziała się „Gazeta Polska”.

 „Polska jest jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie i na świecie, z liczbą 1,3 sztuk legalnej broni w przeliczeniu na 100 mieszkańców” – napisała w interpelacji do ministra obrony narodowej Anna Siarkowska, posłanka Kukiz’15. Jej wątpliwości wzbudziła masowa wyprzedaż broni ręcznej prowadzona za rządów PO–PSL przez Agencję Mienia Wojskowego (AMW). Dziesiątki tysięcy karabinów i pistoletów wycofanych z użytku przez służby mundurowe i wojsko sprzedano prywatnym firmom. Według posłanki może to osłabić bezpieczeństwo państwa, ponieważ sprzęt ten mógłby zostać wykorzystany jako indywidualne uzbrojenie polskich jednostek mundurowych oraz rezerwistów w momencie konfliktu zbrojnego.

Po objęciu stanowiska ministra obrony narodowej przez Antoniego Macierewicza nowym prezesem AMW został Mateusz Mróz. Z ustaleń „Gazety Polskiej” wynika, że sprawa masowej wyprzedaży broni ręcznej jest badana w ramach prowadzonego w Agencji audytu.

Agencja Mienia Wojskowego od 1 października 2015 r., po połączeniu z Wojskową Agencją Mieszkaniową, stała się jedną z najważniejszych wojskowych agend. Zarządza wielomiliardowym majątkiem, m.in. atrakcyjnymi nieruchomościami w różnych miastach Polski (budynkami i lokalami mieszkalnymi), a także wycofanym z użytkowania sprzętem wojskowym, który sprzedaje w drodze przetargów i konkursów.

„W ostatnich sześciu latach ze sprzedaży samych rzeczy ruchomych (w tym mienia koncesjonowanego) Agencja Mienia Wojskowego uzyskała prawie 316 mln zł”

– stwierdziła w piśmie do „GP” Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

W okresie 2008–2014 Agencja pozbyła się ponad 45,5 mln sztuk mienia koncesjonowanego, w tym ponad 400 pojazdów opancerzonych, 24 statków powietrznych, 9 okrętów. Jednak najwięcej sprzedała amunicji – 44 mln sztuk różnego kalibru i 240 tys. sztuk broni (kaliber 4,5–14,5 mm).

Wśród rzeczy sprzedanych znalazła się także broń ręczna. To właśnie jej sprzedaż przez AMW wzbudziła najwięcej wątpliwości. Tylko w 2014 r. Agencja pozbyła się 25 tys. różnego rodzaju karabinków automatycznych typu Kałasznikow, 2,5 tys. nowszych automatów Tantal i 16 tys. pistoletów TT i P-64.
O wycofaniu tego uzbrojenia z użytkowania armii oraz służb mundurowych (m.in. Policji i Straży Granicznej) zdecydowali ówcześni szefowie MON i MSW. W tym okresie na czele resortu obrony stał Tomasz Siemoniak, a ministrem spraw wewnętrznych był Bartłomiej Sienkiewicz.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska


Wczytuję komentarze...

Wycieczkowiec "Viking Sky" bezpieczny

/ cocoparisiene

  

Na statku wycieczkowym "Viking Sky" z ponad 1300 osobami na pokładzie, który w sobotę po awarii silnika zaczął dryfować w pobliżu zachodniego wybrzeża Norwegii, uruchomiono trzy z czterech silników - podały w niedzielę norweskie służby ratunkowe.

Jednostka będzie odholowana do portu Molde.

Wczesnym rankiem w niedzielę liniowiec poruszając się prędkością 2-3 węzłów oddalał się od linii brzegowej usianej niebezpiecznymi rafami w regionie More og Romsdal.

Spektakularna operacja ewakuacji pasażerów śmigłowcami była kontynuowana w niedzielę rano - powiedział agencji AFP rzecznik prasowy Centrum Ratunkowego na zachodnią Norwegię, Per Fjeld.

"Działają trzy z czterech silników, więc statek może teraz poruszać się sam” - dodał.

338 z 1373 pasażerów "Viking Sky" zostało już ewakuowanych śmigłowcami ze statku na ląd, 17 z nich trafiło do szpitala - poinformował przedstawiciel policji Borge Amdam.

Według policji większość pasażerów to Brytyjczycy i Amerykanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl