TYLKO U NAS! "Jestem Polakiem" było wyrazem solidarności - mówi niezalezna.pl Petr Mach z Czech

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Dostaję setki wiadomości z Polski. To jeszcze mocniej utwierdziło mnie w przekonaniu, że Polska została potraktowana niesprawiedliwie, a to co się dzieje teraz w Polsce nijak się ma do reakcji ze strony Unii Europejskiej – mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl czeski eurodeputowany Petr Mach.

Dlaczego we wtorek, podczas debaty w Parlamencie Europejskim ws. Polski, która miała miejsce w Strasburgu, przypiął Pan plakietkę z napisem – „Jestem Polakiem”?
Przygotowałem tę plakietkę, żeby wyrazić solidarność z Polską, która stała się ofiarą niesprawiedliwej procedury ze strony Unii Europejskiej. Polska jest przedstawiana przez niektórych europarlamentarzystów jako państwo, w którym zagrożone są prawo i demokracja, co jest absolutnym kłamstwem i co jest bardzo niesprawiedliwe. Unia Europejska używa podwójnych standardów, kiedy sprawa dotyczy Polski.

Na Facebooku podziękował Pan Polakom, którzy po Pana wystąpieniu przysyłają podziękowania za udzielone w Strasburgu wsparcie. Czy spodziewał się Pan aż tak ciepłej reakcji ze strony Polaków?
Zupełnie się nie spodziewałem tak ogromnego odzewu. Jestem naprawdę wzruszony i zachwycony - nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłem. Dostaję setki maili i wiadomości z Polski. To jeszcze mocniej utwierdziło mnie w przekonaniu, że Polska została potraktowana niesprawiedliwie.

Czego oczekuje Pana ugrupowanie polityczne od nowo wybranych polskich władz? Na co liczy? Czy myśli Pan, że mamy szanse odbudować polsko-czeską solidarność?
Mam nadzieje, że Polacy i Czesi będą się teraz trzymać razem. Mam nadzieję, że kraje Europy Środkowej będą w stanie pracować razem nad wspólnymi rozwiązaniami i blokować wiele szkodliwych propozycji ze strony Brukseli – czyli takich, jak propozycje, dotyczące redystrybucji imigrantów do naszych krajów. Zrobię wszystko, aby zapewnić, również wparcie rządu Czech dla Polski.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Adwokaci też apelują

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com/CC0/succo

  

Adwokatura polska apeluje, aby śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stała się początkiem odnowy życia politycznego i społecznego w naszej ojczyźnie. Tego oczekuje całe polskie społeczeństwo - napisała Naczelna Rada Adwokacka w podjętej dzisiaj uchwale.

Uchwałę NRA przyjęła przez aklamację podczas sobotniego posiedzenia w Warszawie. Członkowie NRA uczcili także minutą ciszy pamięć o Pawle Adamowiczu.

Jak głosi uchwała "zabójstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dokonane podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wstrząsnęło całą Polską".

"Ta zbrodnia stanowi nie tylko zamach na życie człowieka. Jest zamachem wymierzonym w wartości takie jak: dobroć, szlachetność, ofiarność i chęć niesienia pomocy bliźnim. Wartości te reprezentował Prezydent Paweł Adamowicz – przyjaciel Polskiej Adwokatury"

- zaznaczono.

"Adwokatura nie może pogodzić się z tą śmiercią i nie akceptuje przyczyn, które do niej doprowadziły. Wszechobecna i niespotykająca się z adekwatną reakcją organów państwa mowa nienawiści oraz bezpardonowa i brutalna walka polityczna, której celem są partykularne interesy, stanowiły podatny grunt dla tego czynu"

- oceniono w uchwale.

Zaapelowano także, aby tragiczna śmierć prezydenta Gdańska "stała się początkiem odnowy życia politycznego i społecznego w naszej Ojczyźnie". "Tego oczekuje całe polskie społeczeństwo" - wskazała NRA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl