Kilka dni temu Joël Mergui, przewodniczący Centralnego Konsystorza Żydów we Francji, w czasie debaty w telewizji francuskiej poświęconej zamachom w Paryżu, użył skandalicznego sformułowania, że „Polska zagazowała Żydów”. Zdecydowanie zaprotestowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wypowiedź przewodniczącego Centralnego Konsystorza Żydów we Francji, w czasie debaty w telewizji Itele 6 stycznia br. wzbudziła zrozumiałe oburzenie. Joël Mergui powiedział w debacie, że „Polska zagazowała Żydów”.  Z uwagi na skandaliczny charakter tej wypowiedzi ambasador RP we Francji Andrzej Byrt niezwłocznie wysłał list żądając natychmiastowego sprostowania. Podkreślił przy tym, że wypowiedź przewodniczącego była obraźliwa i zawierała nieprawdziwe stwierdzenie, jak również służy mowie nienawiści.
 

W rozmowie telefonicznej z ambasadorem Joël Mergui przyznał, że żałuje użytego sformułowania, które nie odzwierciedlało jego myśli. W związku z wypowiedzią planowane jest również spotkanie Andrzeja Byrta z przewodniczącym. 

- informuje polski MSZ.

Centralny Konsystorz Żydowski we Francji jest instytucją oficjalną, utworzoną w 1808 r., reprezentującą religię żydowską przed władzami państwowymi.