Szymański spotkał się z Bieńkowską. "Mam wrażenie że mamy zbieżne intencje"

  

- Okazało się że powinniśmy się w tej sprawie [decyzji Komisji Europejskiej o dialogu z Polską ws. ostatnich decyzji rządu i stanowiska Elżbiety Bieńkowskiej - przyp. red.] skontaktować. I taki kontakt nastąpił - powiedział w Sejmie Konrad Szymański. Wiceminister spraw zagranicznych, doradca premier Beaty Szydło ds. europejskich na posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej odpowiadał na pytania posłów "na temat stanu dialogu pomiędzy Polską a Unią Europejską w sprawie wybranych aspektów polityki wewnętrznej Polski".

Obecna na posiedzeniu posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Joanna Lichocka pytała ministra Szymańskiego czy spotkał się z komisarz unijną, byłą wicepremier w rządzie PO-PSL Elżbietą Bieńkowską. Pytanie miało związek z udziałem Bieńkowskiej w posiedzeniu unijnych komisarzy, przed tym jak Komisja Europejska podjęła decyzję o dokonaniu "wstępnej oceny sytuacji w Polsce". Decyzję KE z 13 stycznia br. podjęto po debacie unijnych komisarzy. Wśród osób, które zabrały głos znalazła się komisarz ds. rynku wewnętrznego, Elżbieta Bieńkowska.

Rozpoczęcie formalnej procedury przeciw Polsce mogłoby być użyte przeciwko idei integracji europejskiej, tak wewnętrznie, jak i w relacjach zewnętrznych przez kraje trzecie, nie zawsze zadowolone ze zjednoczonej Europy i znaczącej roli Polski w Unii Europejskiej - miała powiedzieć w swoim wystąpieniu Bieńkowska. Notatkę z tego spotkania ujawnił portal 300polityka.pl

- Elżbieta Bieńkowska wychodzi wprost z polskiego życia. Jestem w kontakcie z komisarz Bieńkowska w innych sprawach z uwagi na jej portfolio w Komisji Europejskiej. Myślałem że będziemy się kontaktowali tylko w sprawach europejskich. Teraz okazało się że powinniśmy się i w tej sprawie skontaktować. I taki kontakt nastąpił - stwierdził na posiedzeniu sejmowej komisji minister Konrad Szymański. - Nie możemy od komisarz Bieńkowskiej żądać czegokolwiek. Możemy prosić o zrozumienie. Do każdego polskiego polityka będę apelował o zrozumienie - dodał.

Konrad Szymański stwierdził, że po rozmowie z komisarz Bieńkowską odniósł "wrażenie zbieżnych intencji"

- Możemy się zgodzić że koszty tej operacji po obu stronach są za duże i nieproporcjonalne i powinniśmy je ograniczać - stwierdził minister w rządzie Beaty Szydło, dodając, że "posiedzenia Komisji Europejskiej są niejawne".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Waldemar Pawlak poległ w wyborach do Senatu. Pokonał go kandydat PiS

/ The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]; © Komitet Wyborczy Waldemara Pawlaka 2010 / Wikimedia Commons

  

Według cząstkowych danych, pochodzących z 74,75 proc. obwodowych komisji wyborczych w okręgu nr 38 - Płock (Mazowieckie) w wyborach do Senatu 54,47 proc. głosów zdobył ubiegający się ponownie o reelekcję Marek Martynowski z PiS, a jego rywal Waldemar Pawlak z PSL uzyskał 45,53 proc. głosów.

Jak poinformowała na swej stronie internetowej PKW, w 305 na 408 obwodowych komisji wyborczych Martynowski zdobył 84 281 głosów, natomiast Pawlak 70 444 głosów.

W 2015 r. w okręgu nr 38 – Płock mandat senatora zdobył Marek Martynowski z PiS, który pokonał m.in. właśnie Waldemara Pawlaka z PSL. Ubiegający się o reelekcję Martynowski zdobył wówczas 43,28 proc. poparcia, a Pawlak, startujący pierwszy raz do Senatu, uzyskał 34,19 proc. Pozostali kandydaci, ubiegający się tam o mandat senatorski, uzyskali wtedy następujące wyniki: Bogumił Władysław Smuk ze Zjednoczonej Lewicy - 12,55 proc., a Krzysztof Włodzimierz Rdest z KWW Kandydata na senatora Krzysztofa Rdesta - 9,97 proc. głosów.

Frekwencja wyborcza w 2015 r. w wyborach do Senatu w okręgu płockim nr 38 wyniosła 48,81 proc. Okręg ten obejmuje obszar mazowieckich powiatów: gostynińskiego, płockiego, sierpeckiego, sochaczewskiego i żyrardowskiego oraz miasto na prawach powiatu Płock. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl