„Syn Szawła” filozoficznie

  

20 stycznia w Warszawie, Krakowie i Poznaniu odbędzie się pokaz filmu Laszlo Nemesa „Syn Szawła”, a tuż po nim dyskusja filozoficzna. Obraz nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes opowiada historię 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando, który w 1944 roku w Auschwitz-Birkenau bierze udział w zagładzie swojego narodu, próbując ratować własne życie. Jednocześnie będąc częścią nieludzkiej machiny zagłady, stara się też zachować w sobie resztki człowieczeństwa.

Nemes z perspektywy jednostki opowiada o piekle holocaustu, czyniąc to w sposób drobiazgowy i maksymalnie realistyczny. W Warszawie pokaz odbędzie się o godz. 19 Kinie Muranów, a dyskusję z widzami poprowadzi dr. Piotr Schollenberger z Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W Poznaniu pokaz rozpocznie się o godz. 21, a rozmowę moderować będzie Jagoda Budzik – hebraistka, teatrolog, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Krakowie film zaprezentowany zostanie w Kinie Pod Baranami o godz. 20. Dyskusję prowadzić będzie jeden z pracowników naukowych Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Warszawie bilety w cenie 20 zł, a w Poznaniu i Krakowie 18 zł.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

SuperBard - czyli imieniny Jana Pietrzaka

Jan Pietrzak / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dziś imieniny obchodzi Jan Pietrzak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystów. W tym dniu portal Niezalezna.pl, także w imieniu całej Strefy Wolnego Słowa, składa solenizantowi najserdeczniejsze życzenia i życzymy dalszych sukcesów.

Jan Pietrzak to nie tylko doskonale znany artysta, z wybitnym poczuciem dowcipu, ale również osoba jasno określająca swoje poglądy i walcząca o wartości ważne dla każdego patrioty.

W dniu imienin zorganizowany został okolicznościowy koncert „SuperBard 82 - czyli tradycyjne imieniny Pana Janka”.

Prowadzę kabaret, nie uprawiam dyplomacji...
- powiedział do zebranych Jan Pietrzak.

Wśród gości znaleźli się m.in.: szef gabinetu premiera Marek Suski, były szef MON Antoni Macierewicz z małżonką, Marcin Wolski, Jan Parys, prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski z małżonką Jolantą Sosnowską, poseł Janusz Śniadek oraz wielu innych znamienitych gości.

Pietrzak jest facetem na pogodę i niepogodę. Ale życzymy jemu i sobie, by tej pogody było zawsze jak najwięcej
– życzy Janowi Pietrzakowi z okazji jego imienin redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl