Niemcy spuszczają z tonu? Media podgrzewają atmosferę. Jutro decyzja ws. nadzoru nad Polską

  

Podczas gdy szef niemieckiego MSZ zapewnia, że trudne sprawy na arenie międzynarodowej powinny być omawiane między głównymi zainteresowanymi, niemieckie media nadal podgrzewają atmosferę przed jutrzejszym posiedzeniem Komisji Europejskiej, która będzie decydować o wprowadzeniu procedury nadzoru praworządności w Polsce.

W rozmowie z internetowym serwisem spiegel.de minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier odnosi się do ostatnich napięć na linii Warszawa-Berlin. Twierdzi on, że mimo wszystko kwestie sporne należy omawiać między sobą i opowiada się za rezygnacją z wykluczenia Polski z tego grona.

– Nie wykluczamy wcale kwestii budzących kontrowersje, ale rozmawiamy o nich tak, jak powinno się rozmawiać z przyjaciółmi – w zaufaniu – mówi szef niemieckiej dyplomacji.

Frank-Walter Steinmeier wezwał do poszanowania wspólnego zaufania i przyjaźni między Polską a Niemcami i stwierdził, że Polska „powinna pozostać na pokładzie”, ponieważ w Europie nadal jest sporo pilnych kwestii do rozwiązania, a głos Warszawy będzie w nich istotny.
 
Tymczasem niemieckie media nadal podgrzewają atmosferę przed jutrzejszym posiedzeniem Komisji Europejskiej.
„Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” już wprost informuje, że choć posiedzenie KE i debata nad procedurą nadzoru nad praworządnością w Polsce rozpoczyna się dopiero jutro, decyzje w tej sprawie zostały już podjęte.

Z informacji niemieckiej gazety wynika, że Komisja Europejska uruchomi procedurę nadzoru. Byłby to pierwszy tego typu przypadek w historii.


Do kwestii ingerencji Komisji Europejskiej w sprawy Polski odniosła się dziś na antenie RMF FM szefowa Kancelarii Premiera.

- Niektórzy wysocy urzędnicy, komisarze w tym przypadku, w Unii Europejskiej myślę, że się mocno zagalopowali w kwestii dotyczącej krytyki tego, co się dzieje w Polsce. W Polsce demokracja nie jest zagrożona, wypowiedzi są skrajnie nieobiektywne, by nie powiedzieć: krzywdzące. W tej sytuacji myślę, że propozycja pani premier Beaty Szydło, idąca w kierunku obrony dobrego imienia Rzeczpospolitej, a także naszej suwerenności, wskazuje na to, że dobrze byłoby, żeby razem z opozycją nad pewnymi kwestiami się pochylić - sprawami zagranicznymi generalnie - mówiła w kontrwywiadzie RMF FM szefowa KPRM Beata Kempa.

Tymczasem, jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, spore zainteresowanie zagranicznych mediów wzbudził transparent kibiców Pogoni Szczecin „Chrońcie swoje kobiety – nie naszą demokrację”. Właśnie dzięki całej sprawie, dziennikarze zwracają uwagę na wyjątkową aktywność Niemiec na polu krytyki polskiego rządu.

„Milczenie niemieckiej policji i mediów na temat ataków na tle seksualnym ubiegających się o azyl emigrantów pokazuje, że to Niemcy a nie Polska, mają problem z wolnością i różnorodnością mediów oraz funkcjonowaniem demokracji” – napisał francuski „Nouvelles de France”, relacjonując piątkową akcję kibiców Pogoni Szczecin w Berlinie.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: RMF FM,niezalezna.pl,spiegel.de,faz.net


Wczytuję komentarze...

"To ogromny sukces ABW"

zdjęcie ilustracyjne / abw.gov.pl

  

Przedstawione komisji ds. służb specjalnych wyniki śledztwa i działań ABW przy zatrzymaniu Polaka i Chińczyka pozwalają ocenić, że ta akcja to ogromny sukces Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował szef komisji Marek Opioła (PiS) .

Sprawa, która trafiła do prokuratury wynika z własnego śledztwa ABW - podkreślił poseł PiS.

Komisja zapoznała się z informacją ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego oraz szefa ABW ws. zatrzymań w styczniu 2019 r. osób podejrzanych o szpiegostwo.

Opioła powiedział, że informacji posłom komisji udzielili: zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak oraz zastępca szefa ABW płk Norbert Loba. Jak dodał, wszystkie udzielone komisji informacje miały klauzulę ściśle tajne.

Poseł podkreślił, że działania w tym kierunku przed złożeniem zawiadomienia były kilkumiesięczne.

W związku z tym ten materiał jest rozbudowany. Świadczy o tym też decyzja prokuratury, a później weryfikacja tego materiału przez sąd, przy decyzji o areszcie dla zatrzymanych. Mówi też o tym decyzja prokuratury o powierzeniu tego śledztwa dalej ABW 

- podkreślił szef komisji.

Opioła zapowiedział, że komisja jeszcze raz spotka się w tej sprawie z prokuratorami i ABW, gdy postępowanie będzie się miało ku końcowi, ponieważ - jak dodał - sprawa jest "bardzo ważna i wielowątkowa".

Dodatkowo komisja zdecydowała, że jedno z posiedzeń jeszcze przed połową roku, poświęcone będzie wyłącznie chińskiej aktywności na terenie Polski.

Będziemy chcieli też przyjąć wnioski dotyczące zarówno sfery cywilnej, jak i wojskowej 

- zapowiedział poseł.

W miniony piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. - jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei - i Piotra D., byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w firmie Orange. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu zatrzymanych. Obaj są podejrzewani o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to od roku do 10 lat więzienia. Firma Huawei wydała oświadczenie w sprawie postępowania ABW, ale nie komentuje jej działań. Zapewniła, że przestrzega praw i przepisów krajów, w których działa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl