Po antypolskich wypowiedziach szef MSZ zaprasza do siebie ambasadora Niemiec

  

- Minister Witold Waszczykowski zaprosił na poniedziałek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie Rolfa Nikela w związku z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich - poinformowało MSZ.

Rozmowa szefa MSZ, Witolda Waszczykowskiego i ambasadora Niemiec, Rolfa Nikela zaplanowana jest na jutro, na godziny przedpołudniowe. Rzecznik MSZ, Artur Dmochowski pytany o to, które wypowiedzi niemieckich polityków były powodem decyzji o zaproszeniu do ministerstwa - stwierdził jedynie, że "było ich wiele".

Martin Schulz, przewodniczący parlamentu Europejskiego w rozmowie z niemieckim dziennikiem Frankfurter Allgemeine Zeitung stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość rządzi Polską stosując „demokrację w stylu Władimira Putina”. Świadczyć ma o tym „podporządkowywanie dobra państwa interesom zwycięskiej w wyborach partii”. Krytykując nową władzę w Polsce Schulz ostrzegł przed „putinizacją europejskiej polityki”.

Na pytanie o to jakie będzie w trakcie rozmowy stanowisko szefa polskiej dyplomacji, Dmochowski powiedział, że szef MSZ, tak jak cały polski rząd będzie stał na stanowisku "obrony polskich interesów i polskiego wizerunku".

W okresie świątecznym ambasador Niemiec odnosił się do zmasowanej krytyki Polski w niemieckich mediach. - Proszę nie wierzyć w to co pisze prasa niemiecka - stwierdził wówczas Rolf Nikel.

- Patrzymy na sytuację w Polsce bardzo uważnie. Jesteśmy partnerami, przyjaciółmi i sąsiadami. Łączy nas wiele wspólnych spraw i naszym dalszym interesem jest ich rozwój. Chętnie będziemy nadal działać wspólnie - mówił dyplomata.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Schetyna we Wrocławiu o przyszłym prezydencie

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

- Przyszły prezydent powinien realizować oczekiwania wszystkich Polaków. Małgorzata Kidawa-Błońska pokazuje typ prezydentury otwartej, spokojnej, stabilnej, takiej, która łączy – mówił we Wrocławiu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Szef PO podczas konferencji prasowej we Wrocławiu wyraził opinię, że Polacy oczekują prezydenta, który „reprezentuje Polskę w świecie, który jest arbitrem sporów”.

Zdaniem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska (kandydatka PO na prezydenta RP) pokazuje „typ prezydentury otwartej, spokojnej, stabilnej, takiej, która łączy”.

Szef Platformy zapowiedział, że po ogłoszeniu terminu wyborów prezydenckich PO przedstawi pełnomocników kampanii Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w regionach i powiatach.

Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, ubiegający się o stanowisko przewodniczącego partii z poparciem Schetyny, podkreślił, że dla PO kampania Kidawy-Błońskiej to rzecz priorytetowa.

Z końcem stycznia upływa czteroletnia kadencja obecnego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. Sam Schetyna postanowił jednak nie ubiegać się o reelekcję. Zarekomendował na tę funkcję obecnego wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka. W sumie o funkcję szefa Platformy walczy sześciu kandydatów. Poza Siemoniakiem to: inny wiceprzewodniczący, a także szef klubu KO Borys Budka, europoseł Bartosz Arłukowicz, posłowie Joanna Mucha i Bartłomiej Sienkiewicz, a także senator Bogdan Zdrojewski. Pierwsza tura wyborów przewodniczącego ma się odbyć 25 stycznia, ewentualna druga 8 lutego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts