Brytyjczyk broni rządu PiS. Na Platformie nie zostawia suchej nitki

  

Zdaniem lidera frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR), w politycznych grupach Parlamentu Europejskiego znajdują się partie, „którym zależy na „internacjonalizowaniu” wewnętrznych debat toczących się w Polsce”. – W szczególności dotyczy to Platformy Obywatelskiej we frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP) – tłumaczy Syed Kamall. Podkreśla też, że „Prawo i Sprawiedliwość nie chce zainstalować w Polsce systemu jednopartyjnego, lecz przywrócić pewne poczucie równowagi i pluralizmu w polskiej debacie publicznej”.

Kamall, w rozmowie z onet.pl, odniósł się m.in. do debat nad stanem praworządności w Polsce, które odbędą się w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim oraz do słów unijnego komisarza Gunthera Oettingera, który powiedział, że w przypadku Polski mógłby zostać aktywowany „mechanizm kontroli praworządności”.

Każdy kraj wprowadzający zmiany w obszarze mediów czy w obszarze wymiaru sprawiedliwości będzie o nie pytany przez Komisję Europejską, i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Polski rząd i Komisja Europejska rozmawiają ze sobą jako partnerzy, i to jest właściwy sposób, w jaki powinno się to odbywać. Publiczne spekulacje komisarza Oettingera, bez wątpienia są bardzo szkodliwe, nie sądzę także, by pomocne było prowadzenie debaty na partyjnym forum politycznym, takim jak Parlament Europejski

– wyjaśnił lider EKR. Dodał też, że jeśli Komisja Europejska dokona spokojnej oceny w oparciu o fakty, to jej obawy powinny zostać rozwiane.

Tłumaczył również, że „w większości innych politycznych grup znajdują się partie, którym zależy na „internacjonalizowaniu” wewnętrznych debat toczących się w Polsce”.

W szczególności dotyczy to Platformy Obywatelskiej we frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Frakcja ta latami narzekała, gdy inne grupy polityczne próbowały wykorzystać konstytucyjne zmiany, jakie Fidesz chciał wprowadzić na Węgrzech; padały twierdzenia, że przeciwnicy Fideszu zniekształcają fakty na użytek wewnętrzny. (…) Teraz, gdy w wyborach w Polsce przekonująco zwyciężył przeciwnik EPP, frakcja ta próbuje wykorzystać europejskie forum do zbijania politycznego kapitału. To hipokryzja; trudno to nazwać w inny sposób

– powiedział Onetowi Kamall.

Podkreślał także, iż „Unia Europejska musi (…) zrozumieć, że to PiS wygrało wybory prezydenckie i parlamentarne, a także w zrozumiały sposób zapewnić, że w tej sytuacji nie jest całkowicie stronnicza”. Jak zauważał, w Polsce nadal „w wielu obszarach trudno jest dostrzec, gdzie to państwo się kończy się, a gdzie zaczyna się Platforma Obywatelska, ponieważ partia ta spędziła ostatnie lata na obsadzaniu „po cichu” najważniejszych urzędów swoimi ludźmi”.

Prawo i Sprawiedliwość nie chce zainstalować w Polsce systemu jednopartyjnego, lecz przywrócić pewne poczucie równowagi i pluralizmu w polskiej debacie publicznej. Myślę, że Komisja Europejska, po uwzględnieniu faktów i całego tła, może to dostrzec

– zaznaczył Syed Kamall.

Jego zdaniem, różnica między obecnym i poprzednim rządem polega na tym, że koalicyjny rząd PO-PSL „przez większość czasu uważał, że jego wpływy mogą być chronione poprzez robienie tego, co kazała robić Bruksela albo Berlin”, a rząd PiS „użyje swoich wpływów z korzyścią dla Polski poprzez korzystne prowadzenie spraw na forum Unii Europejskiej”. I właśnie dlatego „ci, którzy chcą zbijać polityczny kapitał, obawiają się obecnego rządu i go atakują”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: onet.pl

Wczytuję komentarze...

Gdańszczanie żegnają radnego Dawida Krupeja. "Zawsze życzliwy, otwarty, przygotowany merytorycznie"

śp. Dawid Krupej / facebook.com

  

Gdańszczanie żegnają zmarłego w piątek radnego Prawa i Sprawiedliwości Dawida Krupeja. Księga kondolencyjna poświęcona jego pamięci została wystawiona w poniedziałek w siedzibie Rady Miasta w Nowym Ratuszu.

[polecam:https://niezalezna.pl/312153-zmarl-gdanski-radny-pis-mial-zaledwie-29-lat]

Jako pierwsze wpisały się do niej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Życie ludzi i śmierć to często wielka tajemnica i samotność... Z wdzięcznością myślę o życiu i tym, co po sobie zostawił radny Dawid Krupej. Jego piękny głos wciąż pobrzmiewa w moich uszach. Niech dobry Pan przyjmie Go do siebie, a my gdańszczanki i gdańszczanie, obiecujemy wieczną pamięć

- napisała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Jestem głęboko wstrząśnięta śmiercią Radnego Miasta Gdańska Dawida Krupeja. Zawsze życzliwy, otwarty na rozmowę. Zawsze merytorycznie przygotowany do dyskusji o Gdańsku, a zwłaszcza o gdańskiej kulturze. Dawidzie, za wcześnie. Składam serdecznie wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom

 - napisała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową samorządowca wspominał między innymi wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Piotr Gierszewski, którego Dawid Krupej uważał za swojego mentora.

Miałem wrażenie, że uczeń szybko przerósł mistrza. Dawid był niesamowicie aktywny. Napisaliśmy wspólnie najwięcej interpelacji. Już sama obecność dobrego człowieka czyni świat lepszy i piękniejszy - Dawid był takim człowiekiem. Niezwykle dojrzały w kontekście aktywności społecznej, wszędzie było go pełno. Będzie nam brakowało jego cudownego głosu. Jego barwa skupiała wszystkich, ja mogłem mówić, ale on był słyszany

- mówił Piotr Gierszewski.

Zwrócił uwagę, że Krupej angażował się w sprawy Gdańska również w Warszawie. Dzięki niemu wiele gdańskich zabytków jest odnawianych.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski uważa, że śmierć samorządowca jest olbrzymią stratą dla klubu Prawa i Sprawiedliwości. "Był zawsze merytorycznie przygotowany. Jego kultura osobista i sposób argumentacji wzbudzały podziw i wyróżniały go na forum Rady Miasta. Można było się różnić na poglądy, ale nigdy nie przekroczył żadnych barier" - powiedział Borawski.

Radny Sopotu Paweł Petkowski, który był bliskim kolegą zmarłego polityka, mówił, że Dawid Krupej był wielkim patriotą, osobą wrażliwą i życzliwą wobec drugiego człowieka. Cechowało go poczucie humoru. Odznaczał się wysoką kulturą osobistą.

Patrzyłem na Dawida z wielką nadzieją na przyszłość polskiej polityki na szczeblu lokalnym. Był wzorem dla starszych i młodszych od siebie kolegów i koleżanek 

- powiedział.

Przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska powiedziała, że Dawida Krupeja zapamięta przede wszystkim, jako dobrego człowieka.

Miał w sobie coś takiego, że nawet wtedy, kiedy mówił coś, co dla mnie osobiście było kontrowersyjne, to używał takich słów i mówił to takim głosem, że można było mu wszystko wybaczyć. Miałam okazję uczestniczyć w debacie młodych przeciwko hejtowi, gdzie był mocno atakowany przez panią z Lewicy. Wychodził z tego obronną ręką i udawało mu się nie obrażać tej pani, za co zyskał mój ogromny szacunek. Żył krótko, bardzo intensywnie, ale pięknie i jako pięknego człowieka go zapamiętam 

- mówiła Dunajewska.

Księga kondolencyjna pozostanie wystawiona w gmachu Ratusza do piątku.


Dawid Krupej urodził się 20 marca 1991 r. Z wykształcenia był magistrem sztuki i śpiewakiem operowym. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Był doktorantem w zakresie nauk o zarządzaniu na Uniwersytecie Gdańskim. Mandat radnego uzyskał w wyborach samorządowych jesienią 2018 roku. Był liderem listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w okręgu numer 6 obejmującym m.in. Oliwę i Osowę. Zasiadał w Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji oraz Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska. Był pracownikiem Biura Programu "Niepodległa". Współpracował z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był asystentem wiceministra Jarosława Sellina.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts