Nie będzie żadnych sankcji wobec Polski

  

Premier Węgier Viktor Orbán powiedział wczoraj w węgierskim radiu, że jego kraj nigdy nie poprze unijnych sankcji nałożonych na Polskę. – Nawołuję do okazywania większego szacunku Polakom, bo na to zasługują – mówił szef Fideszu podczas rozmowy. Wczoraj odbyło się również spotkanie przedstawicielki KE i polskiego MSZ-etu przed planowaną w Komisji dyskusją nt. Polski.

W cotygodniowym wywiadzie udzielanym publicznemu radiu premier Węgier Viktor Orbán wyraził solidarność z Polską.

– Nawołuję do okazywania większego szacunku Polakom, bo na to zasługują – mówił szef Fideszu podczas rozmowy. – Unia Europejska nie powinna myśleć o wprowadzaniu jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, bo to wymagałoby pełnej jednomyślności. Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji przeciwko Polsce – oświadczył Orbán po spotkaniach z szefem polskiej partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim, a następnie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Węgierski premier po spotkaniach ze swoim brytyjskim odpowiednikiem zapewniał, że patrzy optymistycznie na porozumienie krajów Europy Środkowej i Wielkiej Brytanii. Zaznaczył, że wkrótce kraje Grupy Wyszehradzkiej wypracują wspólne stanowisko ws. planów ograniczenia świadczeń socjalnych dla migrantów z UE przybyłych na Wyspy. Podczas wczorajszej radiowej rozmowy Orbán wspominał również o kryzysie migracyjnym, który dotyka Unię.

Zdaniem agencji informacyjnych komentujących rozmowy w UE rodzi się eurosceptyczna koalicja, która będzie wzajemnie się wspierała w spornych z Brukselą zagadnieniach. Jednym z postulatów Orbána było wprowadzenie zmian w traktacie unijnym. Szef węgierskiego rządu krytykował Brukselę, która chce zamykać usta odbieraniem głosu krajom członkowskim sprzeciwiającym się Unii.

Wczoraj również odbyło się spotkanie wiceszefa polskiej dyplomacji Konrada Szymańskiego z szefową przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenną Guz-Vetter. Rozmowy dotyczyły podpisanych ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych w Polsce.

– Mieliśmy bardzo dobrą, rzeczową rozmowę, która moim zdaniem pozwoliła wyjaśnić wiele wątpliwości i poznać wzajemną argumentację w sprawie uchwalonych w Polsce niedawno ustaw – powiedziała dziennikarzom Guz-Vetter po spotkaniu.

Obydwoje przyznali, że poszanowanie państwa prawa i pluralizm w mediach są podstawowymi wartościami w Unii. Guz-Vetter zapewniała po spotkaniu, że Komisji zależy na dobrych kontaktach z polskimi władzami. Spotkanie miało wyjaśnić powstałe nieporozumienia, które doprowadziły do wymiany korespondencji pomiędzy polskimi ministrami a unijnymi politykami. Minister Szymański zaznaczył, że polska strona miała poczucie, iż komunikacja na linii Bruksela–Warszawa nie jest w niektórych kwestiach najlepsza. Już wcześniej szef polskiej dyplomacji zaznaczał, że unijni politycy opierają swoje opinie na temat sytuacji w naszym kraju na podstawie prasowych doniesień. Apelował przy tym o czerpanie informacji bezpośrednio z kontaktów z polskimi władzami.

Komisja Europejska zaplanowała na 13 stycznia br. dyskusję na temat ostatnich ustaw w Polsce. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker zapowiedział, że pod debatę ma być poddany temat praworządności w Polsce. O sytuacji w naszym kraju chce również dyskutować Parlament Europejski. 19 stycznia br. podczas sesji plenarnej w Strasburgu planowana jest debata w tej sprawie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Europejscy biskupi o niemieckich zbrodniach w Auschwitz: To szczyt nienawiści do człowieka

Zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

- To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi - tak europejscy biskupi piszą o niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, który zlokalizowany był na okupowanych ziemiach polskich. Kapłani apelują o modlitwę za pomordowanych.

- Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych

 – podkreślają autorzy oświadczenia.

Biskupi Europy wskazują, że choć upływa 75 lat od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau "miejsce to nadal przejmuje trwogą". Przypominają, że "był to największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, założony w 1940 r. na okupowanych ziemiach polskich".

- W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych. Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć

 – czytamy w oświadczeniu biskupów Europy.

Biskupi podkreślają w nim, że Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady.

- To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi. Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo

– napisali w oświadczeniu biskupi Europy.

Dodali, że były obóz Auschwitz-Birkenau odwiedzają corocznie setki tysięcy osób. Wśród nich byli również trzej papieże: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Biskupi zaapelowali też, aby 27 stycznia o godzinie 15.00, czyli w godzinie wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zapalić świecę i pomodlić się za ludzi pomordowanych w obozach zagłady, z wszystkich narodowości i wyznań i za ich bliskich.

- Niech nasza modlitwa pogłębi pojednanie i braterstwo, którego przeciwieństwem jest wrogość oraz niszczycielskie konflikty i podsycane nieporozumienia

 – czytamy w oświadczeniu.

W imieniu biskupów Europy oświadczenie podpisało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które tworzą: przewodniczący kard. Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący kard. Vincent Nichols, wiceprzewodniczący abp Stanisław Gądecki oraz przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) kard. Jean-Claude Hollerich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts