Dziś w Niemczech, po raz pierwszy od 70 lat, trafiła do sprzedaży książka Adolfa Hitlera „Mein Kampf”, opatrzone „krytycznymi komentarzami”. Nakład wynosi cztery tysiące egzemplarzy. Jeszcze przed publikacją od klientów nadeszły zamówienia na 15 tys. egzemplarzy. Wydawca zapowiada dodruk.

Wydawcą książki jest Instytut Historii Współczesnej IfZ w Monachium. Jak oświadczył rzecznik instytutu, wydawca nie oczekiwał takiej popularności. Drugie wydanie planowane jest na 18 stycznia tego roku. Książka z komentarzami, m.in. demaskującymi manipulacje Hitlera, ma 1948 stron i kosztuje 59 euro.

Książka Hitlera „Mein Kampf” („Moja walka”), w której przedstawił idee narodowego socjalizmu, została po raz pierwszy opublikowana w 1925 roku – na osiem lat przed jego dojściem do władzy. Powołując się na eugeniczne tezy rasistowskie, dowodził, że „rasą panów” są Aryjczycy, a wśród nich szczególna pozycja należy się Niemcom. Słowianie natomiast byli traktowani jako najniższa z warstw aryjskich, dobra wyłącznie do prac niewolniczych. Według niego, najniższą rasowo grupą, wręcz szkodliwą mieszanką ras, mieli być Żydzi, których po przejęciu władzy w Europie za wszelką cenę pragnął zlikwidować.

Po upadku III Rzeszy w 1945 roku, siły alianckie przekazał prawa autorskie do publikacji książki władzom Bawarii, którzy do tej pory nie dawały zgody na ponowne publikacją.

Zgodnie z niemieckim ustawodawstwem, prawa autorskie są utrzymywane przez 70 lat od śmierci autora. Tak więc wydawcy mają swobodny dostęp do skryptu od stycznia 2016 r. Wśród zainteresowanych wydaniem książki są już francuscy wydawcy. We Francji tej książki nie wydawano przez ponad 80 lat.

Stowarzyszenie Niemieckich Wydawców i Księgarzy (BDB) oświadczyło, że większość księgarni sieciowych nie będzie trzymało książki na półkach. Kupić ją będzie można tylko po złożeniu zamówienia. Sprzedająca przez internet m.in. książki firma Amazon zapowiedziała, że wszystkie przychody ze sprzedaży przekaże na cele charytatywne.