Do niemieckich księgarni wróciła „Mein Kampf”. Wydawca zaskoczony zainteresowaniem

  

Dziś w Niemczech, po raz pierwszy od 70 lat, trafiła do sprzedaży książka Adolfa Hitlera „Mein Kampf”, opatrzone „krytycznymi komentarzami”. Nakład wynosi cztery tysiące egzemplarzy. Jeszcze przed publikacją od klientów nadeszły zamówienia na 15 tys. egzemplarzy. Wydawca zapowiada dodruk.

Wydawcą książki jest Instytut Historii Współczesnej IfZ w Monachium. Jak oświadczył rzecznik instytutu, wydawca nie oczekiwał takiej popularności. Drugie wydanie planowane jest na 18 stycznia tego roku. Książka z komentarzami, m.in. demaskującymi manipulacje Hitlera, ma 1948 stron i kosztuje 59 euro.

Książka Hitlera „Mein Kampf” („Moja walka”), w której przedstawił idee narodowego socjalizmu, została po raz pierwszy opublikowana w 1925 roku – na osiem lat przed jego dojściem do władzy. Powołując się na eugeniczne tezy rasistowskie, dowodził, że „rasą panów” są Aryjczycy, a wśród nich szczególna pozycja należy się Niemcom. Słowianie natomiast byli traktowani jako najniższa z warstw aryjskich, dobra wyłącznie do prac niewolniczych. Według niego, najniższą rasowo grupą, wręcz szkodliwą mieszanką ras, mieli być Żydzi, których po przejęciu władzy w Europie za wszelką cenę pragnął zlikwidować.

Po upadku III Rzeszy w 1945 roku, siły alianckie przekazał prawa autorskie do publikacji książki władzom Bawarii, którzy do tej pory nie dawały zgody na ponowne publikacją.

Zgodnie z niemieckim ustawodawstwem, prawa autorskie są utrzymywane przez 70 lat od śmierci autora. Tak więc wydawcy mają swobodny dostęp do skryptu od stycznia 2016 r. Wśród zainteresowanych wydaniem książki są już francuscy wydawcy. We Francji tej książki nie wydawano przez ponad 80 lat.

Stowarzyszenie Niemieckich Wydawców i Księgarzy (BDB) oświadczyło, że większość księgarni sieciowych nie będzie trzymało książki na półkach. Kupić ją będzie można tylko po złożeniu zamówienia. Sprzedająca przez internet m.in. książki firma Amazon zapowiedziała, że wszystkie przychody ze sprzedaży przekaże na cele charytatywne.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Napadli z nożem na taksówkarza. Usłyszeli zarzuty

zdjęcie ilustracyjne / policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 17-latka i 16-latkę, którzy napadli na taksówkarza w Pruszkowie. Oboje usłyszeli zarzuty dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia; grozi im do 12 lat więzienia - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie.

Do napadu doszło w minioną środę na jednym z niestrzeżonych parkingów. Napad zarejestrowała kamera wewnątrz taksówki, a nagranie trafiło do mediów społecznościowych i na kanał YouTube. Udostępnił je m.in. Związek Zawodowy "Warszawski Taksówkarz", który apelował o pomoc w odnalezieniu napastnika i jego towarzyszki.

Na nagraniu widać dwoje młodych ludzi podróżujących taksówką; gdy zbliżają się do celu, taksówkarz podaje cenę za kurs. Wówczas nastolatek pyta kierowcę, czy będzie miał wydać ze stu złotych. Gdy kierowca sięga do portfela, chłopak chwyta go za gardło, przystawiając nóż. "Bierz pieniądze!" - krzyczy do dziewczyny. Następnie oboje uciekają.

W sobotę Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie poinformowała, że po dokonaniu napadu sprawcy udali się na dworzec PKP w Warszawie i wsiedli do pociągu w kierunku Katowic.

"Nie spodziewali się, że pruszkowscy policjanci błyskawicznie ustalili, gdzie się znajdują, i podjęli współpracę z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego w Opocznie. Już po dwóch godzinach od napadu, dzięki sprawnym działaniom policjantów, sprawcy zostali zatrzymani na stacji PKP w Opocznie"

- poinformowała policja.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie nastolatkom zarzutu dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

"Sąd Rejonowy w Pruszkowie na wniosek prokuratury zastosował wobec 17-latka środek zapobiegawczy w postaci aresztu na trzy miesiące. Sprawę nieletniej rozpatrzył Sąd Rejonowy w Warszawie"

- przekazała Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie. Jak dodała, 16-latka również najbliższe trzy miesiące spędzi w schronisku dla nieletnich.

Za dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia nastolatkom grozi do 12 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl