Iredyński w Teatrze Wybrzeże

  

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku 16 stycznia odbędzie się premiera sztuki „Kreacja” Ireneusza Iredyńskiego, w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. - Zanurzając się w tekst Iredyńskiego, opowiemy o samotności artysty, o tragizmie tworzenia. Zderzymy ze sobą dwa żywioły - sztukę i promocję pod wspólnym mianownikiem pojęcia „kreacja" – tłumaczy reżyser.

- Artysta tworzy dzieło, rynek i krytycy artystę oraz zapotrzebowanie na jego twórczość. Kto więc kreuje, a kto jest kreowany? Kto jest prawdziwym kreatorem? Jakie są zasady tej relacji? Czy w ogóle są jakieś? Do tego starcia Iredyński dopisuje kobietę i alkohol, tworząc brutalny, emocjonalny kwadrat - dodaje Tumidajski.

Ireneusz Iredyński to jeden z najciekawszych pisarzy, poetów i dramaturgów okresu PRL. Jego twórczość była jednak mniej znana niż awantury, skandale i pijackie wybryki, którymi żyła cała Warszawa. Władysław Gomułka, znany z konserwatywnego podejścia do spraw obyczajowych, miał nawet podczas Plenum KC PZPR w 1963 roku tłuc o mównicę jego powieścią i krzyczeć: - Ten człowiek żyje tak, jak pisze.

Twórczość Iredyńskiego jest dzisiaj na nowo odkrywana i analizowana. Głównym powodem tego, jest odkrywanie przez pisarza różnych aspektów ludzkiej psychiki. Jego bohaterowie są najczęściej neurotyczni, niespokojni, zagubieni, poszukujący w życiu sensu. Iredyński potrafi sięgnąć głęboko w ludzką psychikę i bez zbędnego retuszu obnażyć jej słabe punkty. Jednocześnie prowokuje, burzy spokój i zmusza do refleksji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wniosek o areszt dla Jakuba A.

/ policja.pl

  

Prokuratura w Świdnicy złożyła wniosek do sądu o tymczasowy areszt dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-latki.

22-letni mężczyzna został zatrzymany w niedzielę po południu. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem - z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok - oraz zarzut podżegania wcześniej innej osoby do udziału w zabójstwie.

Według prokuratury podejrzany przyznał się do obu zarzutów.

10-letnia Kristina w czwartek około godziny 13:00 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny w pow. świdnickim; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie - sześć kilometrów od Mrowin.

Prokuratura w Świdnicy poinformowała w piątek, że przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl