Na stronie Trybunału już pojawiła się nowa obowiązująca ustawa o TK. Autorstwa PiS

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego pojawiła się już informacja i treść nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

trybunal.gov.pl
Na stronie Trybunału Konstytucyjnego pojawiła się już informacja i treść nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o dokument, który według artykułu 197 Konstytucji RP reguluje sposób funkcjonowania tej instytucji. Oznaczać to może, że sędziowie TK, wbrew medialnym zapowiedziom prezesa Andrzeja Rzeplińskiego nie chcą działać wbrew prawu.

Pracę Trybunału Konstytucyjnego według art. 197 Konstytucji RP („Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa”) reguluje Sejm. Na stronie TK ustawa ta widnieje zazwyczaj w zakładce „Akty normatywne”. Ostatnio została ona zaktualizowana i pojawiła się w niej treść ustawy po nowelizacji z 22 grudnia ub.r., za którą głosowała sejmowa większość. Według nowych przepisów TK co do zasady będzie orzekać w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów, zaś orzeczenia w tym składzie będą zapadać większością 2/3 głosów.Fakt ten może sugerować, że TK jako całość zamierza uszanować obowiązujące prawo i wbrew stanowisku prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego stosować się do Konstytucji RP. - Mnie obowiązuje konstytucja – stwierdził w wywiadzie dla TVN24 kilka dni temu prezes Rzepliński, jasno dając do zrozumienia, że zapisów ustawy, która reguluje sposób pracy sędziów uszanować nie zamierza. W czasie rozmowy z Moniką Olejnik, mimo iż cytował artykuły ustawy zasadniczej, przemilczał ten (197), który jest podstawą wspomnianej ustawy PiS.To nie koniec kontrowersji związanych z działalnością Andrzeja Rzeplińskiego. Prezes TK pytany na jakiej podstawie prawnej uznał, że 5 z 15 sędziów jest gorszych i nie będzie orzekać, za pośrednictwem rzeczniczki biura TK poinformował, że była nią... jego własna decyzja.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kuriozum! Podstawą prawną decyzji Rzeplińskiego jest... decyzja Rzeplińskiego

 

 


Źródło: niezalezna.pl

sp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo