Kontakty Rzeplińskiego z PO "normalne" i nie zagrażają niezawisłości. Co ukrywa prezes Trybunału

- Bezpodstawne są pomówienia o „brataniu się” Sędziów TK czy wręcz o ich „naradach” z politykami - informuje w specjalnym komunikacje biuro Trybunału Konstytucyjnego.

sejm.gov.pl
- Bezpodstawne są pomówienia o „brataniu się” Sędziów TK czy wręcz o ich „naradach” z politykami - informuje w specjalnym komunikacje biuro Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem niepodpisanych autorów pisma, takie kontakty są normą. Komunikat TK pojawił się po tym, jak wyszło na jaw, że w Sejmie prezes TK, Andrzej Rzepliński przygotowywał do wystąpień polityków PO, Nowoczesnej i PSL. Na pytanie czy za swoje usługi pobrał wynagrodzenie i jak często spotykał się z politykami poza salą obrad - prezes Rzepliński odmówił odpowiedzi.
 

"Sędziowie TK są osobami powszechnie znanymi, posiadającymi uznany, wieloletni dorobek zawodowy w różnych dziedzinach. Normalna jest więc osobista znajomość Sędziów TK z wieloma osobami, w tym czynnymi w sferze naukowej, kulturalnej czy politycznej. Sędziowie TK nie tracąc swoich poglądów politycznych, przekonań moralnych czy religijnych, do których mają prawo jak wszyscy obywatele, otrzymują (jak dotąd) silne gwarancje pozwalające im zachować pełną niezawisłość" - czytamy w komunikacie TK.

Dlatego jak podkreśla biuro TK "bezpodstawne są pomówienia o „brataniu się” Sędziów TK czy wręcz o ich „naradach” z politykami"


www.twitter.com/SchetynadlaPO 

CZYTAJ WIĘCEJ: Dokument, który pogrąża Rzeplińskiego... zdjęty ze strony Trybunału

Do takiego "bratania się" doszło w trakcie jednego z posiedzeń Sejmu między politykami opozycji a prezesem TK, Andrzejem Rzeplińskim. W przerwie obrad sejmowych politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz PSL prowadzili konsultacje z obecnym na sali plenarnej  prezesem Trybunału Andrzejem Rzeplińskim.

OBEJRZYJ FILM:

"Scena pokazuje prawdziwą apolityczność prezesa Trybunały Konstytucyjnego. Szokujące jest że politycy w ogóle się nie kryli z rozmowami. To wyglądało jak konsultacje partyjne. Prezes instruował jak się zachować - mówił portalowi niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości, autor nagrania ,Dominik Tarczyński.

 
Filmik obejrzało blisko 100 tys. internautów i prawdopodobnie dlatego na ostatnim posiedzeniu Sejmu, na którym był, prezes Rzepliński z politykami opozycji (tak, by to było widoczne) nie rozmawiał.

Wysłaliśmy do prezesa Andrzeja Rzeplińskiego pytania dotyczące konsultacji jakich udzielał. Oto ich treść:

1. Jak wynika z nagrania posła Dominika Tarczyńskiego, zarejestrowanego w trakcie nocnych obrad Sejmu 25/26.11.2015 r. udzielał Pan konsultacji prawnych przedstawicielom Klubów Parlamentarnych Platformy Obywatelskiej i "Nowoczesna". Czego dokładnie dotyczyły te konsultacje? 
2. Czy wspomniane konsultacje zostały opłacone przez posłów wspomnianych klubów parlamentarnych, czy były bezpłatne? Jeśli tak: jaki był ich koszt? Jeśli były one bezpłatne: dlaczego nie pobrał Pan opłaty za swoją pracę?
3. Czy oprócz wspomnianej nocy w Sejmie, w okresie 24.10.2015 - 02.12.2015 r. spotykał się Pan kiedykolwiek z jakimkolwiek politykiem Platformy Obywatelskiej, bądź Nowoczesnej? Jeśli tak: ile razy odbyły się takie spotkania i jaki był temat spotkań? Proszę o szczegółowe wyliczenie liczby i treści tych spotkań. 
4. Czy w trakcie tych spotkań również udzielał Pan konsultacji prawnych? Jeśli tak: proszę jak w pkt. 2 o informację: czy zostały one opłacone, jaką kwotą, a jeśli nie: dlaczego nie zostały opłacone?

 
Prezes TK odmówił odpowiedzi na te pytania.

Z upoważnienia Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Prof. Andrzeja Rzeplińskiego uprzejmie informuję, że Prezes nie wypowie się w sprawach przez Pana Redaktora wskazanych -poinformowała nas Anna Wołoszczak z Zespołu Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego.

 Źródło: niezalezna.pl,trybunal.gov.pl

 

sp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo