Do świątecznego wydania tygodnika „Gazeta Polska” już w najbliższą środę dołączony będzie śpiewnik kolęd i pastorałek w opracowaniu Jana Pospieszalskiego na podstawie śpiewników ks. Jana Siedleckiego i Jana Kaszyckiego. Kolędowy dodatek będzie liczył aż 16 stron!

„Kolędy są fenomenem polskiej kultury. Bodaj nigdzie na świecie ludzie nie śpiewają każdego roku – od dwustu, trzystu lat – tych samych pieśni, nie kochają ich tak, nie są do nich tak przywiązani. Nigdzie też chyba pieśni, pisane z okazji Świąt Bożego Narodzenia, nie stały się jednym z najmocniejszych fundamentów kultury narodowej” – pisze we wstępie do śpiewnika Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Śpiewnik zawierać będzie zbiór tekstów najpiękniejszych polskich kolęd oraz ich zapisy nutowe. Pełen będzie też pięknych ilustracji – obrazów, grafik, zdjęć naszych fotografów. Na śpiewnikowej liście znajdą się aż dwadzieścia dwie kolędy i pastorałki, m.in. „Lulajże, Jezuniu”, „Cicha noc”, „Mędrcy świata”, „Jezus malusieńki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Oj maluśki, maluśki”.

„To właśnie kolędy stanowią część spoiwa, które łączy nas – młodszych i starszych, pochodzących znad morza i z gór, wykształconych lepiej lub gorzej – we wspólnotę. A kiedy przełamiemy się opłatkiem i złożymy sobie życzenia, we wszystkich domach rozlegnie się prośba: Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą!” – pisze Krzysztof Dudek.


Śpiewnik powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.