Dziennikarz „GW” pojechał na Ukrainę, by skompromitować prezydenta Andrzeja Dudę

  

Zakończyła się konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Petro Poroszenki. Z polskiej strony pytanie zadał tylko Paweł Wroński, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Nie pytał prezydenta Polski o projekt Nord Stream 2, sankcje przeciwko Rosji czy współpracę Polski i Ukrainy. Wystąpił z deklaracją polityczną na temat Trybunału Konstytucyjnego. - No i nie zadam pytania w Kijowie na rozpisce do zadawania był tylko Paweł Wroński. Brawo brawo - tak incydent na Twitterze skomentował obecny w Kijowie dziennikarz "Gazety Polskiej", Wojciech Mucha.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydenci wyrazili mocne "nie" dla Nord Stream 2. - Nasza pozycja w sprawie Nord Stream 2 jest oczywista. Nie sposób go zaakceptować - powiedział prezydent Polski.

Później były pytania dziennikarzy, a właściwie jednego dziennikarza z Polski.

Od początku rewolucji na Ukrainie mówimy przyjaciołom na Ukrainie, że będziemy się z nimi dzielić doświadczeniami, w tym doświadczeniami w budowie państwa demokratycznego i państwa prawa. Panie prezydencie, w Polsce nie są wykonywane wyroki Trybunału Konstytucyjnego przez władzę wykonawczą. W Polsce druk wyroku Trybunału Konstytucyjnego został wstrzymany. Jaka jest pana opinia na ten temat? Czy to jest to doświadczenie z którym akurat powinniśmy się podzielić?

- zapytał Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

Prezydent Andrzej Duda uciął krótko:

Jeżeli musimy mówić o sprawach wewnętrznych w Kijowie, co jest nowym zwyczajem, to powiem, że PO i PSL nie wykonały 50 wyroków. Będziemy się dzielić z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy wszystkimi doświadczeniami, jakie Polska ma za sobą.

Paweł Wroński to jeden z trzech dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy zgodzili się atakować polski rząd w niemieckiej gazecie "Die Zeit" za rzekomy "autorytaryzm".

Jak podkreśla, Samuel Pereira, dziennikarz "Gazety Polskiej Codziennie", na całym świecie funkcjonuje niepisana zasada, że żurnaliści kraju, z którego przyjeżdża prezydent - na konferencji prasowej z jego odpowiednikiem - nie atakują go w pytaniach. Trzymając się tematów spotkania, nie porusza się spraw wewnętrznych, szczególnie w kontekście, w którym można swojego prezydenta przedstawić w złym świetle. W trakcie wizyty są inne okazje, aby o sprawy wewnętrzne prezydenta pytać. Nie jest nią na pewno wspólna konferencja z prezydentem kraju goszczącego.

Komentarz obecnego w Kijowie dziennikarza "Gazety Polskiej", Wojciecha Muchy:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

"Totalni" krytykują plany zmian w akcyzie

Janusz Cichoń / Platforma Obywatelska RP [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

- Rząd decyduje się na zmiany, których skutki mogą być opłakane - rozwój szarej strefy, spadek produkcji i zatrudnienia - powiedział we wtorek Janusz Cichoń (KO), przedstawiając opinię klubu ws. projektu ustawy ws. wzrostu akcyzy na alkohol i tytoń.

Mówił, że klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej rozumie, że "alkohol i papierosy to produkty szczególne" i że "państwo powinno ograniczać konsumpcję dóbr tego typu" oraz że "państwo powinno uwzględniać koszty społeczne ich spożycia". Jak jednak ocenił, "widać wyraźnie, że państwu PiS nie o to chodzi": "PiS chce tylko zdobyć więcej środków, to jest ten 1,7 mld, o które toczy się bój". Jego zdaniem rząd nie dostrzega, jakie może być "zaskoczenie dla branży" producentów alkoholu i produktów tytoniowych.

Poseł ocenił, że tryb przyjmowania projektu ustawy jest "skandaliczny", biorąc pod uwagę wcześniejsze zapowiedzi rządu, a także propozycje, które zawierał m.in. projekt budżetu, gdzie "mieliśmy zapowiedzi podwyżki akcyzy o 3 pkt. proc.". Dodał, że w projekcie rząd idzie "daleko dalej".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl