Za rządów PO-PSL orzeczenia TK publikowano... nawet po miesiącu

  

Od rana media głównego nurtu lamentują nad tym, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia nie został jeszcze opublikowany. Formalnie jest na to czas do 14 grudnia. Co ciekawe politycy byłej już koalicji rządzącej najwyraźniej zapomnieli, jak długo orzeczenia TK musiały czekać na publikację za rządów Ewy Kopacz.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zdecydowała o czasowym wstrzymaniu decyzji o opublikowaniu wyroku TK z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw. Informację potwierdziła szefowa KPRM Beata Kempa tłumacząc, że pojawiły się poważne wątpliwości w związku z możliwością publikacji wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw.

Konstytucja oraz ustawa o TK przewidują, że wyrok Trybunału wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oczywiście pod warunkiem, że TK nie postanowi inaczej w swoim orzeczeniu. Wyrok jest wiążący dopiero z chwilą publikacji. Za jej przygotowanie odpowiada Rządowe Centrum Legislacji przy Prezesie Rady Ministrów, a za samą publikację w Dzienniku Ustaw Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

- Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji - ogłaszanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie przez organ do tego zobowiązany, którym jest Prezes Rady Ministrów – napisał w prezes TK Andrzej Rzepliński w odpowiedzi na list szefowej KPRM Beaty Kempy.

Politycy PO i PSL błyskawicznie podnieśli w mediach wrzawę i lamentowali, że łamaniem demokracji jest fakt, iż orzeczenie nie zostało jeszcze opublikowane. Co ciekawe formalnie czas na publikację jest do 14 grudnia.

Do zarzutów polityków opozycji doniosła się szefowa KPRM:

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego publikowane są przez KPRM w sposób zwyczajowo przyjęty od 3 do 9 dni. Wyrok Sądu Najwyższego ws. publikacji interpretując, co to znaczy „niezwłocznie”, bo jest to pojęcie nieostre, mówi, że można go opublikować również w terminie do 14 dni. My nie jesteśmy w żadnej zwłoce. Nie przekraczamy terminu – mówiła na konferencji prasowej szefowa KPRM Beata Kempa.

Jesteśmy dopiero w 6 dniu roboczym i nie rozumiemy skąd się wzięło to zamieszanie – zastanawiała się Elżbieta Witek.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że już 8 grudnia, czyli zaledwie kilka dni od wydania wyroku do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w związku z brakiem publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wystarczy jednak prześledzić publikacje w Dzienniku Ustaw, by znaleźć kilka wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które opublikowano nawet po miesiącu. Dwa orzeczenia z 2013 r.:Na przykład Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2015 r. o sygnaturze SK 59/13 dotyczące przeciwdziałania narkomanii; przepadku przedmiotu przestępstwa oraz przedmiotów i narzędzi, które służyły lub były przeznaczone do jego popełnienia zostało ogłoszone 2 grudnia 2015 roku:


 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,ppiop.rcl.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Co warto wiedzieć o Memorial Day? Waszyngton - miejsce, które trzeba odwiedzić!

/ fot. Małgorzata Schulz/niezalezna.pl

  

W nadchodzący poniedziałek cała Ameryka będzie obchodzić (Memorial Day), święto upamiętniające tych, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. To długi weekend, podczas którego warto odwiedzić miejsca takie, jak Waszyngton. Zwiedzanie stolicy USA położonej pomiędzy stanami Maryland i Wirginia, to niewątpliwie najlepsza lekcja historii.

Główną atrakcją turystyczną Waszyngtonu obok Białego Domu, Biblioteki Kongresu, kompleksu muzeów Smithsonian jest Kapitol.

Amerykański parlament jest położony na wzgórzu Kapitol i otoczony malowniczym parkiem. Tutaj często odbywają się koncerty, wystawy oraz uroczystości z okazji obchodów świąt państwowych.

Jak podają rządowe statystki do stolicy USA rocznie przybywa około 19 milionów turystów, którzy wydają tam przynajmniej 7 bilionów dolarów. Jest to znaczący zastrzyk w budżecie miasta i pozwala władzom na utrzymanie niższych podatków w Dystrykcie Kolumbia.

Do stolicy przybywają liczne wycieczki szkolne aby tutaj uczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich jak w stanach działa proces legislacyjny.

W kolejce do zwiedzania Kapitolu nieraz trzeba czekać nawet kilka godzin. Można zarejestrować się przez internet aby uniknąć kolejek. Parlament USA otwarty jest dla zwiedzających od godziny 8:30 rano do 16:30.

Waszyngton to miejsce skrajnych warunków klimatycznych, ostrych zim kiedy to temperatura spada nawet do minus 15 stopni Celsjusza i upalnych letnich miesięcy kiedy temperatury dochodzą do 38 stopni Celsjusza. W lutym siedziba kongresu była zamknięta z powodu śnieżycy przez 4 dni.
Temu regionowi nie obce są tornada. Trzy dni temu ewakuowano pracowników kongresu z powodu zagrożenia nadchodzącym tornadem, które przeszło obok Kapitolu.

Jednak statystyki pokazują, że nawet ekstremalne warunki pogodowe nie odstraszają turystów.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl