Kancelaria Premiera: "Wyrok TK będzie wydrukowany. Procedura przewiduje 14 dni"

  

- Wyrok będzie wydrukowany. Jesteśmy w 6 dniu roboczym i nie rozumiemy skąd się wzięło to zamieszanie. To co się dzieje to kłamstwo. Poprzednia ekipa drukowała wyroki w terminie od 4 do 9 dni. Procedura przewiduje 14 dni - powiedziała na konferencji prasowej rzecznik rządu Elżbieta Witek. Minister Beata Kempa dodała, że odpowiedź prof. Rzeplińskiego nie odpowiada na wątpliwości co do ważności orzeczenia TK.

Kancelaria Premiera wydała oświadczenie. Minister Beata Kempa wyjaśniła, że jako minister mam prawo zwrócić się do odpowiedniego organu z prośbą o wyjaśnienia.

- Pragnę przypomnieć, że zgodnie z postanowieniem prezydenta RP jestem członkiem rady ministrów, zgodnie z zarządzeniem premier RP jestem szefem Kancelarii Premiera RP. Zgodnie z przysięgą, którą złożyłam i przepisami, obowiązuje mnie art. 7, który mówi, że organy władzy działają na podstawie i w granicach prawa. W sytuacji gdy przy procedowaniu i przeglądaniu dokumentów do publikacji, mam prawo zwrócić się o złożenie wyjaśnień niezależnie od tego jak dany organ jest usytuowany

- powiedziała Kempa.

- Zwróciłam się z wątpliwościami nie w kwestii meritum, a w kwestii procedowania – kwestii ważności. Nie uzyskaliśmy wyjaśnień dlaczego skład TK został zmniejszony i czy nie zachodzi przesłanka o nieważności wyroku - dodała minister w KPRM. - Problem powstał, a ja mam obowiązek go wyjaśnić przed publikacją wyroku. Sprawa jest precedensowa. Ważne jest, aby Polacy otrzymali komunikat, że organy władzy w RP działają w granicach prawa, obowiązuje to także Trybunał Konstytucyjny.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zdecydowała o wstrzymaniu decyzji o opublikowaniu wyroku TK z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw. Informację potwierdziła szefowa KPRM Beata Kempa tłumacząc, że pojawiły się poważne wątpliwości w związku z możliwością publikacji wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw. Chodzi o orzekający w sprawie skład sędziowski, który był mniejszy niż przewidywane ustawowo minimum.

Prezes TK Andrzej Rzepliński odpowiedział KPRM. Sędzia ponowił w nim żądanie o niezwłocznym ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw budzącego kontrowersje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 grudnia br. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kara więzienia dla b. prezydenta Tarnobrzega. W tle łapówka

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Na rok i cztery miesiące więzienia skazał dziś Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu b. prezydenta tego miasta Grzegorza Kiełba. Sąd uznał go winnym przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 20 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Decyzją sądu Kiełb ma także sześcioletni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz zapłacić 15 tys. zł grzywny i ponad 3 tys. zł kosztów sądowych.

Sąd zaliczył oskarżonemu prawie 5 miesięcy aresztu na poczet kary pozbawienia wolności.

Uzasadnienie wyroku, podobnie jak mowy końcowe stron, odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Chodzi o występujące w procesie dowody z klauzulą tajności "poufne".

Oskarżony w dniu rozpoczęcia procesu zgodził się na podawanie jego danych osobowych i publikację wizerunku.

Prokuratura oskarżyła Kiełba o przyjęcie 20 tysięcy złotych łapówki w związku z procedowaniem zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w mieście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl