Ministerstwa Sprawiedliwości ma m.in. w planach zlikwidowanie widzeń intymnych w więzieniach. Z cel znikną też telewizory. Za to odsiadujący wyroki będą musieli pracować. Jak poinformowało RMF FM, odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie jest już przygotowywany – ministerstwo ma go przedstawić na początku przyszłego roku.

W więzieniach szykują się poważne zmiany. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy, m.in. likwidującej wszelkie udogodnienia i atrakcje dla więźniów – chodzi o tzw. cele miłości i widzenia intymne, nie będzie też telewizorów i odtwarzaczy dvd. – Pobyt w więzieniu ma nie być przyjemny – dowiedziało się RMF FM.

W planach jest również skierowanie ponad połowy skazanych do przymusowego zatrudnienia.

Osadzeni mieliby wykonywać prace społecznie pożyteczne np. na rzecz samorządów – interwencyjne przy budowach, remontach czy porządkowaniu terenu. Mieliby też pomagać osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

Projekt ustawy ma być gotowy na początku 2016 roku. Pracuje na nim zespół wiceministra Patryka Jakiego.

To kolejny mocny ruch resortu sprawiedliwości. Niedawno Zbigniew Ziobro zapowiedział, że afery, do których dochodziło za rządów koalicji PO-PSL, a nie zostały wyjaśnione, będą w końcu zbadane. Chodzi m.in. o aferę hazardową, Amber Gold i SKOK-u Wołomin i wiele innych.

(…) wrócimy wszędzie tam, gdzie to będzie jeszcze możliwe, gdzie nie doszło do przedawnienia

– oświadczył minister sprawiedliwości.