Kornel Morawiecki po wściekłym ataku opozycji na Andrzeja Dudę: Dziś każdy powinien bronić prezydenta

  

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu. Mówił o zamieszaniu jakie narosło wokół Trybunału Konstytucyjnego. Kornel Morawiecki odniósł się do jego słów w radiowej Trójce. – Argumentacja TK, tak długa i zawiła zderza się z krótkim orędziem prezydenta, dla niego z korzyścią – powiedział polityk ugrupowania Kukliz’15 zaznaczając, że „dziś każdy powinien bronić prezydenta”.

Andrzej Duda wyjaśnił w orędziu do narodu, dlaczego postanowił przyjąć przysięgę nowo wybranych sędziów TK.

W ostatnich miesiącach wokół wyboru nowych sędziów TK narosło wiele wątpliwości. Wywołały one niepotrzebne spory i emocje. Polacy nie oczekują kłótni i awantur. Apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych. Niestety Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do tej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru sędziów TK naruszając dobry obyczaj polityczny. [...] Zmiana miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego. Politycy powinni zasadę pluralizmu bezwzględnie szanować. [...] Aby zakończyć waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa, postanowiłem odebrać przysięgę od nowo wybranych sędziów

– powiedział prezydent.
 
„Prawo, które nie służy narodowi, jest bezprawiem”

Kornel Morawiecki pochwalił słowa wypowiedziane wczoraj do Polaków przez Andrzeja Dudę. Prezydent nie odniósł się jednak w orędziu do czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które dotyczyło samego Trybunału. Nie zdziwiło to polityka Kukiz’15.

Nie zaskoczyło mnie, bo uważam, że prezydent zrobił właściwie. Krótko, ogólnie poszedł nad to wszystko, nad ten spór, który Sejm toczy i wytłumaczył narodowi, że chodzi tu o to, by były dobre, skuteczne rządy. Orędzie było krótkie, treściwe. Każdy Polak powinien bronić prezydenta. Argumenty prawne też są ważne, ale nie najważniejsze. Argumentacja Trybunału przygotowana na pewno długo wcześniej, tak długa i zawiła zderza się z krótkim orędziem prezydenta, dla niego z korzyścią

– powiedział Morawiecki.

Poseł odniósł się też do samych sędziów TK. Oskarżył ich o to, że „łamią konstytucję, a potem chcą być jej strażnikami".

Dlatego też, ktoś musi być arbitrem i powiedzieć ludziom, co się dzieje. Nie może być tak, że spór wielkich prawników będzie paraliżował państwo

– dodał. Morawiecki uważa, że praprzyczyną obecnego konfliktu jest to, że „Platforma Obywatelska, licząc się z tym, że przegra wybory, chciała doprowadzić do sytuacji, w której będzie miała kontrolę nad Sejmem dobierając tych sędziów nie całkiem uczciwie”.
 
Zasugerował też, że przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego i sędziowie powinni podać się do dymisji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Morawiecki ostro do posłów PO. „Chciałbym, żeby TK, który sam łamał Konstytucję, po prostu sam ustąpił”
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polskieradio.pl,niezalezna.pl,300polityka.pl


Wczytuję komentarze...

Rozważasz wypad w Tatry? Ratownik TOPR radzi. WIDEO

Zdjęcie ilustracyjne, Tatry / youtube.com/print screen

  

Aby wyruszyć zimą w wysokie góry, nie wystarczy jeden kurs turystyki zimowej, trzeba latami zdobywać wiedzę i doświadczenie. Podstawą jest dobry ubiór, wyposażenie i przygotowanie kondycyjne – mówił dziś ratownik TOPR Adam Marasek.

Na konferencji prasowej w Krakowie zaprezentowano dziewięciominutowy film, który powstał w ramach kampanii edukacyjnej "Bezpieczni i rozważni w Tatrach zimą", przygotowanej przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły. Znalazły się w nim informacje, jak się ubrać i w co wyposażyć, wyruszając zimą na wędrówkę w Tatry. Film jest dostępny na stronie stowarzyszenia i w mediach społecznościowych.

"Chcemy podnieść świadomość osób, które idą w góry, korzystając z wiedzy ekspertów. Chodzi o bezpieczeństwo turystów, ochronę tatrzańskiej przyrody, ale też o bezpieczeństwo ratowników, bo wypadki się zdarzają, ale przez naszą brawurę i nieodpowiedzialność możemy narazić bezpieczeństwo tych, którzy będą nam szli z pomocą"

– mówił prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły Jan Cięciak.

Doświadczony ratownik TOPR Adam Marasek podkreślił, że aby wyruszyć zimą w wysokie góry, nie wystarczy jeden kurs turystyki zimowej, trzeba latami zdobywać wiedzę i doświadczenie.

"Zimą turystyka w wyższych partiach Tatr jest trudna i bardzo wymagająca. Trzeba się odpowiednio przygotować, m.in. dobrze zaplanować wyprawę: sprawdzić prognozę pogodę, stopień zagrożenia lawinowego i warunki panujące w górach. Dla towarzystwa należy dobrać sobie znajomych czy przyjaciół o podobnej kondycji i podobnym rozumieniu gór" – mówił Marasek.

Podkreślił, że podstawą jest odpowiedni, chroniący przed zimnem i wiatrem ubiór, oraz odpowiedni ekwipunek. Wyruszając zimą w Tatry, trzeba mieć: naładowany telefon komórkowy, zimowe obuwie, raki, czekan i tzw. lawinowe ABC, czyli sondę, łopatki i detektory, a także umieć posługiwać się tym sprzętem.

"Od tego zależy życie kogoś, kto zostanie porwany przez lawinę" – mówił Marasek.

Dodał, że ratownicy TOPR od kilku lat obserwują "korporacyjne" podejście do chodzenia po górach. "Ktoś trzy miesiące wcześniej zaplanuje sobie, że tego i tego dnia będzie miał urlop, i wyjdzie w góry, a ponieważ jest plan, trzeba go wykonać, nie bacząc na panujące warunki, na pogodę czy zagrożenie lawinowe i własne przygotowanie" – mówił Marasek.

Osobom niedoświadczonym o wiele łatwiej podjąć decyzję o wyjściu w górach, o wiele trudniej decyzję, że trzeba się wycofać, bo zrobiło się niebezpiecznie

– podkreślił.

W 2018 r. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły przygotowało wraz z TPN 30 tys. broszur "ABC tatrzańskiego turysty", a później projekt "Orla Perć – tradycja i współczesność", aby pokazać, że jest to szlak piękny, ale ekstremalnie niebezpieczny i nie każdy powinien się na niego wybierać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl