Tchórzewski dla GPC: Bezpieczeństwo energetyczne musi być elementem polityki państwa

  

Bezpieczeństwo energetyczne musi być elementem polityki państwa i na brak możliwości interwencji państwa w tej dziedzinie Polska nie może się zgodzić – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” Krzysztof Tchórzewski, szef nowego Ministerstwa Energetyki w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Czy górnictwo to najbardziej paląca kwestia do rozwiązania przez kierownictwo nowego resortu energetyki?
Rozwiązanie problemów górnictwa wiąże się z funkcjonowaniem energetyki, a to z kolei z zaplanowanym na koniec tego miesiąca paryskim spotkaniem w sprawie unijnego pakietu klimatycznego. Jeśli zgodnie z tym, co podpisała premier Ewa Kopacz, wejdziemy w obecnie uzgodniony pakiet, który polega na likwidacji do 2050 r. energetyki węglowej, to już od 2025 r. będziemy mieli spadek PKB. Co do tego nie ma wątpliwości. Liderzy Unii Europejskiej powinni to zauważyć, dlatego postaramy się pokazać im nasze wyliczenia. Jeśli obowiązuje zasada, że UE jest solidarna, to w tej sytuacji nowe państwa, które przeżyły potężne załamanie gospodarcze związane z obecnością w bloku komunistycznym, muszą mieć inny plan, więcej czasu i pieniędzy na jego wykonanie. Zwłaszcza Polska, która jest najbardziej, bo aż w 85 proc. związana z energetyką węglową.

[...]
„Surowce energetyczne takie jak węgiel, gaz i ropa naftowa nie podlegają regułom rynkowym” – podkreślił Pan niedawno. Czy ta opinia ma związek z bezpieczeństwem energetycznym?
To opinia państw, ponieważ surowce strategiczne to polityka. Świadczą o tym chociażby potężne nakłady, jakie przewidział rosyjski Gazprom na budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Rosjanie mogli przecież rozbudować istniejący od dawna gazociąg jamalski. Wybrali jednak o wiele droższą inwestycję w rurociąg biegnący po dnie Bałtyku. To wskazuje, że Nord Stream nie ma podłoża ekonomicznego, ale polityczne, chodzi po prostu o to, żeby ominąć Polskę. Wzbudza to nasz niepokój, zwłaszcza że Rosjanie wzięli do współpracy partnerów z Unii Europejskiej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarczego i politycznego Polski są to nieprzyjazne wobec nas działania. Świadczy o tym także cena, po jakiej Rosjanie sprzedają nam swój gaz, wyższa o jedną trzecią od ceny płaconej przez Niemców. Trudno tu więc mówić o cenach rynkowych.
Musimy inwestować w dziedziny gospodarki związane z energetycznym bezpieczeństwem kraju, bo bez regularnych dostaw surowców energetycznych, zwłaszcza prądu, nie będzie możliwa produkcja, nie będą też mogły normalnie funkcjonować gospodarstwa domowe, zwłaszcza w wielkich aglomeracjach. Bezpieczeństwo energetyczne musi być elementem polityki państwa i na brak możliwości interwencji państwa w tej dziedzinie Polska nie może się zgodzić.

Wywiad w całości ukazał się w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Ministerstwo Skarbu Państwa będzie przywrócone? Kwieciński: Rozproszony nadzór - jedną ze słabości

Henryk Kowalczyk usuwa tablicę z budynku ministerstwa, styczeń 2017 r. / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Czy przywrócone zostanie ministerstwo skarbu? Zdaniem obecnego ministra finansów i rozwoju, Jerzego Kwiecińskiego, jest "wielce prawdopodobne, że w nowym układzie rządowym takie ministerstwo zostanie powołane". Podkreślił, że obecny model nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa "nie najlepiej służby wykorzystaniu potencjału spółek w polskiej gospodarce".

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje o tym, że w nowym rządzie przywrócone zostanie ministerstwo Skarbu Państwa. Dziś pytany był o to przez Dorotę Kanię Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

- Mamy doświadczenia ostatnich 4 lat i prowadzone zarówno na poziomie rządowym, jak i eksperckim dyskusje. Kiedy był przygotowany program PiS na nowy okres, jedną ze słabości był problem silnego rozproszenia nadzoru nad spółkami, które nie co prawda dominują w polskiej gospodarce, ale odgrywają istotną rolę, są duże i mają znaczną siłę kapitałową. Kiedy jest rozproszony nadzór, trudno osiągnąć dobre efekty. To wielce prawdopodobne, że w nowym układzie rządowym takie ministerstwo [Skarbu Państwa] zostanie powołane. To zależy jednak od premiera

- powiedział w PR 24 minister Kwieciński.

Pytany o to, kto może objąć tekę ministra skarbu, powiedział, że "wróbelki ćwierkają i myślę, że to nie będzie wielkie zaskoczenie".

- Osobiście sądzę, że takie ministerstwo jest potrzebne. Obecny model nie najlepiej służy wykorzystaniu potencjału spółek w polskiej gospodarce

- dodał minister finansów.

Medialne spekulacje wskazują, że szefem resortu finansów mógłby zostać obecny wicepremier, Jacek Sasin.

Ministerstwo Skarbu Państwa zostało ostatecznie zlikwidowanie w marcu 2017 r., a swoją działalność zakończyło wraz z końcem roku 2016. Ostatnim ministrem był Henryk Kowalczyk. Zgodnie z wprowadzonym wówczas prawem, "kompetencje właścicielskie w odniesieniu do spółek z udziałem Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów, który ma możliwość przekazania uprawnień do wykonywania praw z akcji innemu członkowi Rady Ministrów, pełnomocnikowi Rządu lub państwowej osobie prawnej, w tym jednoosobowej spółce Skarbu Państwa".  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio 24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl