Tchórzewski dla GPC: Bezpieczeństwo energetyczne musi być elementem polityki państwa

  

Bezpieczeństwo energetyczne musi być elementem polityki państwa i na brak możliwości interwencji państwa w tej dziedzinie Polska nie może się zgodzić – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” Krzysztof Tchórzewski, szef nowego Ministerstwa Energetyki w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Czy górnictwo to najbardziej paląca kwestia do rozwiązania przez kierownictwo nowego resortu energetyki?
Rozwiązanie problemów górnictwa wiąże się z funkcjonowaniem energetyki, a to z kolei z zaplanowanym na koniec tego miesiąca paryskim spotkaniem w sprawie unijnego pakietu klimatycznego. Jeśli zgodnie z tym, co podpisała premier Ewa Kopacz, wejdziemy w obecnie uzgodniony pakiet, który polega na likwidacji do 2050 r. energetyki węglowej, to już od 2025 r. będziemy mieli spadek PKB. Co do tego nie ma wątpliwości. Liderzy Unii Europejskiej powinni to zauważyć, dlatego postaramy się pokazać im nasze wyliczenia. Jeśli obowiązuje zasada, że UE jest solidarna, to w tej sytuacji nowe państwa, które przeżyły potężne załamanie gospodarcze związane z obecnością w bloku komunistycznym, muszą mieć inny plan, więcej czasu i pieniędzy na jego wykonanie. Zwłaszcza Polska, która jest najbardziej, bo aż w 85 proc. związana z energetyką węglową.

[...]
„Surowce energetyczne takie jak węgiel, gaz i ropa naftowa nie podlegają regułom rynkowym” – podkreślił Pan niedawno. Czy ta opinia ma związek z bezpieczeństwem energetycznym?
To opinia państw, ponieważ surowce strategiczne to polityka. Świadczą o tym chociażby potężne nakłady, jakie przewidział rosyjski Gazprom na budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Rosjanie mogli przecież rozbudować istniejący od dawna gazociąg jamalski. Wybrali jednak o wiele droższą inwestycję w rurociąg biegnący po dnie Bałtyku. To wskazuje, że Nord Stream nie ma podłoża ekonomicznego, ale polityczne, chodzi po prostu o to, żeby ominąć Polskę. Wzbudza to nasz niepokój, zwłaszcza że Rosjanie wzięli do współpracy partnerów z Unii Europejskiej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarczego i politycznego Polski są to nieprzyjazne wobec nas działania. Świadczy o tym także cena, po jakiej Rosjanie sprzedają nam swój gaz, wyższa o jedną trzecią od ceny płaconej przez Niemców. Trudno tu więc mówić o cenach rynkowych.
Musimy inwestować w dziedziny gospodarki związane z energetycznym bezpieczeństwem kraju, bo bez regularnych dostaw surowców energetycznych, zwłaszcza prądu, nie będzie możliwa produkcja, nie będą też mogły normalnie funkcjonować gospodarstwa domowe, zwłaszcza w wielkich aglomeracjach. Bezpieczeństwo energetyczne musi być elementem polityki państwa i na brak możliwości interwencji państwa w tej dziedzinie Polska nie może się zgodzić.

Wywiad w całości ukazał się w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Polacy najliczniejszą grupą z Europy na Światowych Dniach Młodzieży

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Piotr Drabik/CC BY-SA 2.0

  

W Światowych Dniach Młodzieży w Panamie z papieżem Franciszkiem weźmie udział około 3500 Polaków. Wielu z nich jest już w tamtejszych diecezjach. Polskiej młodzieży towarzyszyć będzie 12 biskupów i 200 księży. W środę odbędzie się polskie spotkanie narodowe.

Na ŚDM, które potrwają od wtorku do niedzieli, Polacy będą najliczniejszą grupą pielgrzymów z Europy. Dla porównania z Włoch przybędzie 900 osób.

Tysiąc Polaków poleciało do Panamy specjalnymi lotami czarterowymi.

Około 300 młodych Polaków to wolontariusze. 150 członków ZHR będzie pełnić służbę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Wśród Polaków najwięcej - około 700 - jest pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Dla nich, jak się zauważa, podróż do Panamy to kolejny etap po poprzednich Światowych Dniach Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w Krakowie. Razem z nimi jest metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, który przywiózł relikwie świętego Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Zostaną one złożone w ołtarzu stołecznej katedry z XVII wieku, którą w sobotę konsekruje papież po długich pracach remontowych, jakie tam wykonano.

Do Panamy udał się prymas Wojciech Polak. Obecny jest również biskup Marek Solarczyk - przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski i uczestnik synodu biskupów na temat młodzieży, który odbył się w październiku w Watykanie.

Od wtorku w Panamie będzie żaglowiec „Dar Młodzieży” płynący w Rejsie Niepodległości. Przybędzie nim 150 uczestników ŚDM.

W środę, 23 stycznia, w dniu przyjazdu papieża Franciszka, odbędzie się wydarzenie organizowane przez stronę polską.

Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży poinformowało, że polscy pielgrzymi spotkają się na placu przy centrum handlowym Albrook Mall. Mszy rozpoczynającej się o godzinie 18 będzie przewodniczyć prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a homilię wygłosi biskup Marek Solarczyk. Po mszy odbędzie się koncert w trzech językach: po polsku, angielsku i hiszpańsku, w czasie którego wystąpią Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz, zespół Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA – franciszkanin Stan Fortuna.

Polskie spotkanie odbędzie się w miejscu, w którym w 1983 roku mszę odprawił św. Jan Paweł II.

Spotkanie narodowe zostało przygotowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży oraz organizatorów Rejsu Niepodległości. „Dar Młodzieży” będzie otwarty dla zwiedzających.

Z uczestnikami Rejsu Niepodległości spotka się żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która również wybiera się do Panamy. Spotka się ona w sobotę z polskimi pielgrzymami w parafii świętego Łukasza.

Na spotkanie z papieżem popłynął też jacht „Dunajec” Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Nowym Sączu.

Goszczący w tych dniach w diecezjach Polacy przekażą Panamczykom pamiątki: magnes w barwach polskiej flagi i kopie ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Polski MSZ przygotował poradnik konsularny dla pielgrzymów w Panamie ze wszelkimi niezbędnymi informacjami, zwłaszcza dla osób potrzebujących pomocy z powodów zdrowotnych, w przypadku zgubienia paszportu czy konieczności pilnego nawiązania kontaktu z rodziną w kraju.

Poradnik jest też dostępny na stronie internetowej ambasady RP w Panamie.

Od 16 stycznia działa w Panamie kwatera polska, służąca pomocą pielgrzymom. Punkt informacyjny uruchomiono w kościele Nuestra Senora del Carmen.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl