Pan minister Antoni Macierewicz podjął decyzję o tym, że zostaje powołany pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju. (...) Pan minister chciałby już w przyszłym roku rozpocząć tworzenie Kompanii Obrony Terytorialnej na wschodzie Polski – mówi telewizji "Gazeta Polska VD" Bartłomiej Misiewicz, dyrektor gabinetu politycznego MON. W pierwszym roku powołanych zostanie ok. 120 kompanii.

Jak stwierdził Misiewicz w rozmowie z telewizją, na razie nie ma decyzji o tym kto zostanie owym pełnomocnikiem. - Jesteśmy w trakcie tworzenia jego biura. Myślę, że sama nominacja na to stanowisko zostanie ogłoszona na początku przyszłego tygodnia - wyjaśnił urzędnik.

Przedstawiciel MON był również pytany o wsparcie dla paramilitarnych inicjatyw obywateli (m.in. tych, którzy powstawały na wschodzie Polski w obliczu wojny na Ukrainie).

We wtorek pan minister Antoni Macierewicz podjął decyzję, że nastąpi zmiana na stanowiska pełnomocnika Obrony Narodowej ds. organizacji proobronnych. Do tej pory tę funkcję pełnił pan gen. Pacek, ale został z niej odwołany  - powiedział Misiewicz i dodał, że w przyszłym tygodniu powinna być decyzja o nominacji nowego pełnomocnika. Urzędnik zadeklarował wsparcie nowego kierownictwa MON-u dla wszystkich organizacji, które "będą szerzyły postawę patriotyczną i zasady polskiego rycerza, na bazie których można budować zaplecze bezpieczeństwa kraju".


Misiewicz zaznaczył, że w MON trwa audyt dotychczasowej działalności. - Jest to audyt zarówno finansowy jak i dokumentacyjny wszystkich podejmowanych działań - powiedział. Zaznaczył także, że społecznym doradcą szefa MON ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej został prof. Kazimierz Nowaczyk.

Zobacz cały wywiad z Bartłomiejem Misiewiczem