7-8 maja 2015 r., dwa dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, zorganizowano jeden z największych projektów realizowanych przez Kancelarię Prezydenta w tym roku: obchody 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Jak wynika z raportu otwarcia, dziś opublikowanego przez  Kancelarię nowego prezydenta - pieniądze na ten projekt wydano z pominięciem standardowych procedur. Koszt uroczystości: 1,5 miliona złotych.

O organizacji obchodów na Westerplatte oraz firmie, która otrzymała zlecenie pisał tygodnik "W Sieci". Jak poinformowała wówcza autorów tekstu Kancelaria, zamówienie obejmowało również "kompleksowe przygotowanie i produkcja materiału programowego upamiętniającego 70-lecie zakończenia II wojny światowej, który został wyemitowany 7-8 maja 2015 r. na antenie Telewizji Polskiej S. A. i na antenie Polskiego Radia". Firmą, która dostała zlecenie jest TOProduction, której właścicielem jest - jak pisał tygodnik - Dariusz Przebinda, a kluczową osobą w firmie jest jego żona Halina Bisztyga-Przebinda, "znana z organizacji wielkich plenerowych widowisk dla TVP", która w przeszłości była dyrektorem Biura Programowego TVP, skąd w 2009 r. została dyscyplinarnie zwolniona.

Jak czytamy w dzisiaj opublikowanym dokumencie KPRP, "realizacja powyższego projektu stanowi przykład braku wykorzystania procesu planowania jako podstawowego narzędzia do organizacji pracy". Uroczystości przygotowano na ostatnią chwilę, bez uprzedniego rozplanowania, "pomimo, że Kancelaria dysponowała wiedzą co do zbliżającej się rocznicy zakończenia II wojny światowej". Jak wskazują autorzy raportu "działania organizacyjne zostały podjęte zbyt późno, co miało wymierny wpływ na wysokość poniesionych wydatków".

Przy przygotowaniu uroczystości na Westerplatte nie przeprowadzono rozeznania rynkowego kosztów przedsięwzięcia, a jako uzasadnienie wskazano „konieczność pilnej realizacji zamówienia oraz fakt, iż przedmiotem zamówienia są także usługi o charakterze niepriorytetowym”. Wartość szacunkowa zamówienia została określona 24 kwietnia 2015 r., czyli zaledwie na 2 tygodnie przed rozpoczęciem uroczystości.

Negocjacje prowadzone na ostatnią chwilę doprowadziły do przedstawienia przez wykonawcę oferty na wysokość 1 597 843,80 zł. Dla porównania, ta sama firma z tytułu realizacji innych projektów otrzymywała wcześniej dużo niższe kwoty.

Za „przygotowanie oprawy artystycznej uroczystości wręczenia Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży, w szczególności: przygotowanie scenariusza, reżyserii i prowadzenia uroczystości” wykonawca w grudniu 2014 r. otrzymał 37 000 zł, a w styczniu 2015 r. - za przygotowanie oprawy artystycznej uroczystości podsumowania obchodów 25-lecia wolności w Polsce "25 lat wolności - dziękujemy" - 74 390 zł.