Wielkie inwestycje w polski przemysł

  

Walka z biedą, niższy CIT i bilion na rozwój – taki kontrakt na cztery lata zawiera rząd Beaty Szydło z Polakami. Jak mówiła premier w swoim exposé, jej ekipa chce wyrwać Polskę z pułapki średniego wzrostu gospodarczego. Można to uzyskać tylko przez inwestowanie w rozwój, bo to jedyna droga do podniesienia wynagrodzeń i stworzenia stałych miejsc pracy.

- Po pierwsze rozwój, po drugie rozwój i po trzecie rozwój – wypunktowała w swoim exposé premier Beata Szydło. Takie priorytety stawia sobie obecna ekipa rządząca, albowiem – jak powiedziała premier – droga do przyspieszenia rozwoju i podniesienia gospodarki na nowy poziom może prowadzić tylko przez innowacje, a nie tanią siłę roboczą. Tym samym zapowiedziała zmianę kierunku prowadzenia dotychczasowej polityki gospodarczej. Dotąd jako zaletę atrakcyjności Polski wymieniano niskie koszty pracy. Przyciągało to do naszego kraju inwestorów zagranicznych, ale zamiast impulsu do rozwoju mieliśmy niskie wynagrodzenia i umowy śmieciowe oraz niezbyt wysoki wzrost gospodarczy, z którego na dodatek korzystała tylko wąska grupa społeczeństwa. Rząd Beaty Szydło chce postawić na przedsiębiorczość Polaków. Dzisiaj napotykają oni bariery w prowadzeniu działalności: brak kapitału własnego, brak zdolności kredytowych, borykają się z mitręgą biurokratyczną, z patologiami społeczno-ekonomicznymi zaburzającymi rynek. – Wszystkie te przeszkody można w bardzo znacznym stopniu przełamać – oświadczyła premier. Zostanie podjęta walka z patologiami, m.in. przez nowe reguły odnoszące się do zamówień publicznych. Rząd będzie wspierał małe i średnie przedsiębiorstwa. – Droga ze średniego biznesu do dużego i wielkiego musi zostać otwarta, dziś jest w niemałej mierze zablokowana – stwierdziła premier. Beata Szydło zapowiedziała obniżkę podatku CIT do 15 proc., aby wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa. Mówiła też o podwójnym odpisie inwestycyjnym dla firm inwestujących w rozwój, o współpracy nauki z biznesem, a także o powołaniu Narodowego Forum Przedsiębiorczości przy premierze.

Jednak bez kapitału nic się nie osiągnie, dlatego też premier ogłosiła projekt biliona złotych na rozwój. – Bilion to tylko symbol wielkiego przedsięwzięcia. Celem jest znaczne zwiększenie udziału inwestycji w PKB. Dzisiaj wynosi ono ok. 20 proc. A to jest niewiele, także w porównaniu z krajami naszej części Europy, np. Czechy w niektórych latach dochodziły do 30 proc. Nie projektujemy inwestycji na poziomie Chin (47 proc.) czy innych krajów azjatyckich, gdzie inwestycje przekraczają 30 proc. PKB. Chodzi o przedsięwzięcie realne – powiedziała Beata Szydło. Jak tłumaczyła, rozwój to jedyna droga do podniesienia wynagrodzeń i uzyskania stałych miejsc pracy.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Pożar w zakładzie przetwórstwa rybnego

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Strażacy opanowali pożar, który wybuchł w środę w nieużytkowanym zakładzie przetwórstwa rybnego w Złocieńcu. Udało się uratować jedną trzecią powierzchni obiektu, który w wyniku pożaru częściowo uległ zawaleniu – poinformował oficer prasowy KW PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.

Po ponad czterech godzinach strażakom udało się opanować pożar zakładu przetwórstwa rybnego w Złocieńcu, który formalnie nigdy nie został otwarty.

"Część hali uległa zawaleniu. Uratowano jedną trzecią powierzchni obiektu"

– powiedział Kubiak.

Kubiak poinformował, że w akcji gaśniczej brały udział 32 zastępy straży pożarnej. Pożar gasili strażacy z jednostek z powiatów: drawskiego, łobeskiego i wałeckiego.

W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Ze względu na duże zadymienie na drodze krajowej nr 20, przy której położony jest zakład, obowiązuje ruch wahadłowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl