Program "500 zł na dziecko" będzie tańszy

Już w pierwszych dniach swojego urzędowania Paweł Szałamacha, minister finansów, skoncentruje się na realizacji priorytetowego dla jego partii programu „500 zł na dziecko”.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Już w pierwszych dniach swojego urzędowania Paweł Szałamacha, minister finansów, skoncentruje się na realizacji priorytetowego dla jego partii programu „500 zł na dziecko”. Nawiąże też współpracę z Kancelarią Prezydenta w sprawie pomocy frankowiczom.

Jak powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Henryk Kowalczyk, który ma być ministrem w KPRM, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, wypłaty 500 zł na dziecko mają nastąpić już od 1 marca lub od 1 kwietnia 2016 r. dla wszystkich uprawnionych. Ministerstwo Finansów musi szybko zająć się szukaniem pieniędzy na realizację tego programu, by zdążyć przygotować poprawki do projektu budżetu na 2016 r. przygotowanego przez PO-PSL. Według szacunków PiS, program ten ma kosztować 21,5 mld zł rocznie. Jednak Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego wyliczył, że program prorodzinny będzie kosztował o 5 mld zł mniej, tj. 15,5 mld zł rocznie.

Według analityków wspomnianego Instytutu z podatku bankowego i od supermarketów uda się uzbierać na realizację tego programu 10,3 mld zł. To więcej niż obliczał PiS, który zakładał maksymalnie 8,5 mld zł wpływów (5 mld zł od banków i 3,5 mld zł od supermarketów). Paweł Szałamacha wskazał, skąd wziąć resztę pieniędzy na pomoc dla rodzin. – Przy nieznacznym zwiększeniu wpływów z dywidend o 0,75 mld zł i zwiększeniu deficytu o 1–1,5 mld zł oraz zmniejszeniu wyłudzeń zwrotu VAT uda się domknąć finansowo ten program – powiedział minister finansów w rządzie Szydło.

Prezes NBP Marek Belka przyznał, że zwiększenie deficytu o 1,5 mld zł nie ma większego znaczenia dla sytuacji finansów publicznych. Sceptycznie jednak patrzy na szybkie efekty uszczelniania systemu podatkowego. Jego zdaniem można uzyskać nawet i 20 mld zł, ale nie uda się tego zrobić w ciągu jednego roku, lecz dopiero po kilku latach. Z wyliczeniem szefa NBP nie zgadza się Henryk Kowalczyk. – Po kilku latach osiągniemy 50 mld zł, a nie 20 mld zł – wyjaśnił w rozmowie z „GPC”. Przypomniał, że w 2007 r., kiedy rządził PiS, wydajność podatkowa wynosiła 17 proc. PKB, obecnie jest to 14 proc. – Jeśli powróci się do tej szczelności, która była, to już będzie 50 mld zł – dodał. 

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie,money.pl,bankier.pl

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo