Koniec systemu postkomunistycznego

  

Mniej więcej wiadomo, kiedy skończył się w Polsce komunizm. Było to pomiędzy rozmowami w Magdalence, wyborami do Sejmu kontraktowego a wyborem Wałęsy. System, który zapanował na ćwierć wieku, nazwano postkomunizmem. Miał niemal wszelkie cechy demokracji, choć ją w znacznej mierze ograniczał. Stworzono go najpierw formalnie, w Sejmie, a potem nieformalnie, we wszystkich sektorach państwa i życia publicznego. Rok 2005 poważnie zachwiał tym systemem. Jednak już po dwóch latach nastąpiła restauracja postkomunizmu. Zasada uprzywilejowania rządzących kosztem reszty społeczeństwa odrodziła się w całej pełni. Symbolicznie wrócono do retoryki typowej dla postkomunistów, uroczyście chowając Jaruzelskiego i negując ludobójstwo w Katyniu. Polityka międzynarodowa stała się ponownie własnością obcych ambasad. Polacy w ostatnich wyborach cały ten system odrzucili. Nie wygląda na to, by za cztery lata mógł powrócić. Rozpoczynamy zupełnie nowy etap. Jak zostanie nazwany w historii, jeszcze zobaczymy. IV RP, odnowiona Rzeczpospolita? Zobaczymy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts