UJAWNIAMY: Kopacz miała być na Malcie. Komunikat BOR nie pozostawia złudzeń. DOWÓD

  

Redakcja portalu niezalezna.pl dotarła do komunikatu Biura Ochrony Rządu o Wizytach Zagranicznych. Wynika z niego jednoznacznie, że na Maltę w dniach 11 i 12 listopada miała jechać premier Ewa Kopacz, tymczasem od kilku dni w mediach głównego nurtu rządzi narracja, próbująca przerzucić odpowiedzialność za nieobecność polskiej delegacji na unijnym szczycie na prezydenta Andrzeja Dudę.

W treści dokumentu Biuro Ochrony Rządu informuje, że na najbliższy okres zaplanowane zostały dwie wizyty zagraniczne osób ochranianych. Jedną z nich jest... udział premier Ewy Kopacz na Malcie. Ostatecznie wizyta została jednak odwołana, o czym informuje aktualizacja komunikatu.

Oznacza to, że wbrew wcześniejszym wypowiedziom, Ewa Kopacz planowała swój udział w szczycie na Malcie. Później jednak w mediach zaczęła pojawiać się narracja, zgodnie z którą odpowiedzialność za brak polskiej delegacji na szczycie Ewa Kopacz próbowała przerzucić na prezydenta Andrzeja Dudę.

Według wiceministra spraw zagranicznych Rafała Trzaskowskiego, premier zwróciła się wcześniej do prezydenta Andrzeja Dudy z trzema propozycjami. Jedna zakładała przesunięcie inauguracji Sejmu, druga – wyjazd prezydenta na szczyt, trzecia – wystosowanie prośby do innego państwa o reprezentowanie Polski.

Andrzej Duda miał odrzucić pierwsze dwie opcje, w związku z tym jedynym wyjściem pozostało ostatnie rozwiązanie – już wcześniej proponowane przez polityków PiS.

Politycy Platformy Obywatelskiej darli szaty w mediach, że Polska nie będzie reprezentowana na szczycie UE. Okazuje się, że na organizowanym przez Tuska szczycie nieobecnych będzie znacznie więcej. Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski widzi problem w nieobecności na szczycie prezydenta Dudy, podczas gdy za sytuację naturalną uważa nieobecność premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który w tym czasie ma zaplanowane spotkanie z premierem Indii.

Odnosząc się do nieobecności na szczycie prezydenta Andrzeja Dudy szefowa Kancelarii Prezydenta:

- Nie bardzo rozumiem wypowiedzi przedstawicieli PO. Po pierwsze, to jest nieformalny szczyt. Po drugie, Polska może być reprezentowana przez wicepremiera Piechocińskiego, który tego dnia w Sejmie nie będzie składał ślubowania. Dymisja rządu może być złożona na piśmie, w 2011 roku w Sejmie taki przypadek był procedowany” [...] Prezydent Duda ma obowiązki wynikające z kalendarza, prezydent ma obowiązki regulaminowe, ma otwierać pierwsze posiedzenie Senatu, będzie obecny w Polsce 12 listopada – tłumaczy Małgorzata Sadurska.


Rafał Trzaskowski, wiceminister spraw zagranicznych, przekazał we wtorek, że. Dodał, że nazwa wybranego kraju zostanie ujawniona dopiero po wysłaniu oficjalnej noty. Już wiadomo, do kogo zwrócili się ludzie ustępującej premier.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych we wtorek wieczorem podał, że  rząd Ewy Kopacz zwrócił się do jednego z państw Unii Europejskiej z prośbą o reprezentowanie Polski na nieformalnym szczycie na Malcie. Na nieformalnym szczycie Unii Europejskiej ws. uchodźców reprezentował nas będzie premier Czech.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Morawiecki dla „Gazety Polskiej” o składkach ZUS: ciągle myślimy o dobrych rozwiązaniach

Mateusz Morawiecki / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Ciągle myślimy o dobrych rozwiązaniach w systemie składek na ZUS, bo to w naszej polskiej rzeczywistości niezwykle ważna kwestia - ocenił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie tygodnikiem "Gazeta Polska".

Morawiecki pytany przez "GP", dlaczego rząd nie proponuje obniżenia składek ZUS, "chyba jednych z wyższych w Europie", odpowiedział: "po pierwsze, polskie składki nie są najwyższe w Europie, lokują się w okolicach średniej".

"Po drugie, obniżyliśmy składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców, bo rzeczywiście akurat ta grupa była obciążona nimi proporcjonalnie więcej od większych firm. Po trzecie, wprowadziliśmy "pas startowy" dla nowych działalności gospodarczych, kiedy to przez pół roku od wystawienia pierwszej faktury nie trzeba w ogóle płacić składek na ZUS"

- wymienił premier.

"Musimy jednak działać odpowiedzialnie" - zaznaczył. "Deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to dziś około 55 miliardów złotych. Za kilka lat będzie jeszcze wyższy. Każda obniżka to po prostu zwiększanie tego deficytu. Powiem nawet więcej - cały nasz deficyt w okolicach 3 proc. PKB, kiedy się pojawia, wynika właśnie z tego niekorzystnego bilansu w kasie FUS" - zwrócił uwagę premier.

Ocenił także, że "dzisiejsza piramida demograficzna jest dla Polski bardzo niekorzystna".

"Nasza gospodarka potrzebuje większej liczby pracowników. Dlatego tak ważne jest zachęcanie do powrotu naszych rodaków, którzy wiele lat temu opuścili Polskę"

- mówił premier w rozmowie z "Gazetą Polską". Jak mówił, "to już powoli się dzieje". "Rodacy wracają. Równie ważne jest wzmocnienie rozwoju rodzin. Stąd decyzja o powołaniu pani Barbary Sochy na pełnomocnika rządu ds. demografii i utworzeniu Rady Rodziny. Chcemy przenosić do Polski najlepsze - małe i większe - inicjatywy prorodzinne, które sprawdzają się w innych krajach. I tworzyć nowe, oryginalne, polskie" - wskazał.

[polecam:https://niezalezna.pl/301379-w-najnowszym-numerze-gp-po-jednej-z-ostatnich-naklejek-gp-zebral-sie-parlament-europejski-co-tym-razem]

Na pytanie, czy rząd rozważa obniżenie składek ZUS dla pracujących na umowach o pracę, a wprowadzenie składek dla tych, którzy są zatrudnieni na umowie o dzieło, powiedział: "ciągle myślimy o dobrych rozwiązaniach w systemie składek na ZUS, bo to w naszej polskiej rzeczywistości niezwykle ważna kwestia".

"Zaproponowaliśmy rozwiązanie sprawiedliwe, likwidację 30-krotności, bo rzeczywiście obecny model jest degresywny, przez co nie jest sprawiedliwy. Dziś mało i średnio zarabiający Polacy płacą składki na ZUS przez 12 miesięcy, a zarabiający dużo i bardzo dużo płacą te składki przez 7-9 miesięcy. To fair? Wątpię. Będziemy kontynuować konsultacje w tej sprawie"

- zapowiedział Morawiecki.

Całość obszernego wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim już w najbliższą środę w tygodniku "Gazeta Polska"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl