Mówi o tym wprost. To kolejny album, który jest w kontrze do konsumenckiej papki. Tak Sebastian Karpiel-Bułecka opowiada o najnowszym krążku zespołu Zakopower pt. „Drugie pół”. Trwa trasa koncertowa promująca płytę.

- Najważniejsza jest dla mnie miłość i rodzina – mówi Sebastian Karpiel-Bułecka, gość programu „Republika Gwiazd”, który będzie wyemitowany w najbliższą sobotę o godz. 20:15 na antenie telewizji Republika. Artysta przyznaje też, że najnowsza płyta powstała z inspiracji właśnie miłością i szczęściem, które spotkało go w życiu prywatnym. Stąd na płycie „Drugie pół” m.in. utwór zatytułowany „Tato”…

Najnowsza płyta zawiera 13 utworów. Wszystkie, poza ostatnim bonusowym, są skomponowane przez Mateusza Pospieszalskiego – autora muzyki Zakopower. Autorem słów jest m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka. Ostatni utwór to znana piosenka „Udomowieni”, która jest wynikiem współpracy z Andrzejem Smolikiem. Muzycznie to płyta różniąca się od poprzednich, za sprawą przede wszystkim udziału w nagraniach orkiestry smyczkowej. Jak mówi lider zespołu, symfoniczny charakter nagrań „dodał im więcej przestrzeni”. Dzięki temu album jest mniej rockowy, za to bardziej sentymentalny. Jednak produkcja nie traci przy tym energii, a przemyślane kompozycje są i tym razem zgrabnym połączeniem nowoczesnych brzmień z tradycją.

W programie „Republika Gwiazd” Karpiel-Bułecka opowie o tym, jak cenna jest w naszej kulturze muzyka ludowa. Jak doceniana jest na całym świecie dziś i jak wynosiła naszych muzyków na szczyty również w historii. – To tymi dźwiękami ludowymi inspirowali się Fryderyk Chopin czy Karol Szymanowski – mówi muzyk. Podkreśla też, że polska muzyka ludowa wyróżnia naszą kulturę na barwnej mapie muzycznej całego świata. Muzyk w programie „Republika Gwiazd” opowie też o instrumentach ludowych, po które sięga on i jego koledzy z zespołu. 

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".