Prezydent spotkał się z papieżem Franciszkiem

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z papieżem Franciszkiem. To kulminacyjny punkt wizyty prezydenta w Watykanie.

prezydent.pl; Andrzej Hrechorowicz
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z papieżem Franciszkiem. To kulminacyjny punkt wizyty prezydenta w Watykanie. Audiencja u Franciszka trwała około pół godziny. - Ponowiłem zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek potwierdził, że przyjedzie do Polski. Spotkanie z Ojcem Świętym odbyło się w bardzo miłej atmosferze - powiedział prezydent Duda po audiencji.

Modliłem się za Polskę, żeby polskie sprawy szły w dobrym kierunku – powiedział prezydent Duda, pytany w Watykanie przez reportera niezalezna.pl o co modlił się przy grobie polskiego papieża. Po Mszy Św. zgromadzeni w Bazylice Polacy odśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barka”, do czego również odniósł się prezydent.

- Przypomniałem sobie słowa Ojca Św. z krakowskich błoń w 2002 r., kiedy byłem wśród tych, którzy przyszli się spotkać z papieżem i razem śpiewaliśmy "Barkę". Ojciec Święty [Jan Paweł II] mówił wtedy: Ta pieśń wyprowadziła mnie stąd i słyszałem ją, kiedy zapadał werdykt z konklawe - wspominał Duda.

Relacjonując swoje spotkanie z Franciszkiem, Andrzej Duda powiedział, że prosił on, by „dbać o rodzinę” oraz żeby „władza zwracała uwagę na sprawy rodziny”.

Rozmowa Duda-Franciszek dotyczyła również rosyjskiej agresji na Ukrainie. – Sprawą jednoznaczną dla Ojca Świętego i jego współpracowników i dla mnie, jest to, że na Ukrainie potrzebny jest trwały pokój i że nie można łamać prawa międzynarodowego i z tym świat demokratyczny nie może się zgadzać – stwierdził prezydent. Ujawnił też, że podarował papieżowi obraz Matki Bożej z Częstochowy z życzeniem, by „miała go w swojej opiece”, a papież obiecał mu, że „będzie się modlił za Polskę” i sprezentował Andrzejowi Dudzie papieski medal oraz egzemplarz encykliki "Laudato si".

Na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Duda mówił również o przyszłorocznej wizycie Franciszka w Polsce. Oprócz Krakowa, gdzie Ojciec Święty weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży, papież „chciałby się pomodlić w Częstochowie i w Auschwitz” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda odniósł się również do spraw krajowych, mówiąc, że informację o rozszerzeniu szczytu UE-Afryka o nieoficjalne spotkanie szefów państw unijnych 12 listopada, ministerstwo spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny przekazało Kancelarii Prezydenta dopiero w ostatni czwartek wieczorem, a więc kilka godzin po tym, jak ten termin został ogłoszony przez szefową kancelarii Dudy, Małgorzatę Sadurską jako dzień pierwszego posiedzenia Sejmu. Jak stwierdził prezydent – wciąż nie otrzymał od MSZ informacji o stanowisku polskiego rządu na ten szczyt.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda uczestniczył w Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Po mszy podszedł do Polaków. Reakcje rodaków były entuzjastyczne.


(Andrzej Hrechorowicz/KPR

 Źródło: niezalezna.pl

 

pk,sp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo