Jest w tym filmie scena, która robi ogromne wrażenie. Wkrótce „Smoleńsk” trafi do kin

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

W poniedziałek odbył się specjalny pokaz roboczej wersji filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego. Po udźwiękowieniu pierwszy fabularny film opowiadający o największej katastrofie w dziejach Sił Powietrznych RP trafi do kin.

Po dwóch latach bojów z instytucjami kultury, środowiskiem aktorskim i koproducentami twórcy filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego przystępują do ostatnich prac. Po drobnych korektach, udźwiękowianiu i zakończeniu prac nad muzyką do filmu, którą komponuje Michał Lorenc, jeden z najbardziej oczekiwanych filmów ostatnich lat trafi do kin.

W postać Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych, gen. Andrzeju Błasiku, wcieliła się wrocławska aktorka Aldona Struzik, która zachwyciła zebranych na poniedziałkowym pokazie dziennikarzy oraz samą generałową, która po seansie dziękowała reżyserowi za upór i odwagę w ukazywaniu prawdy o katastrofie. Wielu aktorów przyznaje, że starało się ukryć swój angaż w filmie tak, by nie narażać się na ostracyzm ze strony np. dyrektorów teatrów czy całego środowiska. Grający Lecha Kaczyńskiego Lech Łotocki stwierdził, że jest to jedna z najważniejszych ról, jaką zagrał w swoim życiu. Niezwykle dumni ze swojej współpracy z Antonim Krauzem są m.in. grająca Marię Kaczyńską Ewa Dałkowska, Annę Walentynowicz – Katarzyna Łaniewska, a także Jerzy Zelnik, Redbad Klynstra i Halina Łabonarska.

Obecni na pokazie dziennikarze i filmowcy nie kryli wzruszenia także jedną z ostatnich scen filmu, która już na etapie scenariusza wzbudzała furię środowiska „Gazety Wyborczej” i stała się pretekstem do ataku na cały projekt i odmowy finansowania filmu przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. Scena, w której ofiary tragedii smoleńskiej witają się z zamordowanymi w Katyniu polskimi oficerami, wywarła ogromne wrażenie nawet na dziennikarzach i filmowcach oswojonych z tematyką katastrof.

Nad scenariuszem filmu pracowali Tomasz Łysiak, Marcin Wolski, a także producent filmu Maciej Pawlicki.

Główną bohaterką obrazu jest grana przez Beatę Fido dziennikarka popularnej stacji telewizyjnej. Możemy jedynie zdradzić, że postać ta nie wzbudzi sympatii tych, którzy zaraz po kwietnia 2010 r. stanęli po stronie prawdy. Nie jest, jak początkowo mówiono, wzorowana na dziennikarkach związanych ze strefą wolnego słowa – Ewie Stankiewicz czy Anicie Gargas. Dzięki temu film ma szanse trafić do tych, którzy wciąż twierdzą, że polska delegacja lecąca do Smoleńska zginęła w wyniku zderzenia z „pancerną brzozą”.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Rozważasz wypad w Tatry? Ratownik TOPR radzi. WIDEO

Zdjęcie ilustracyjne, Tatry / youtube.com/print screen

  

Aby wyruszyć zimą w wysokie góry, nie wystarczy jeden kurs turystyki zimowej, trzeba latami zdobywać wiedzę i doświadczenie. Podstawą jest dobry ubiór, wyposażenie i przygotowanie kondycyjne – mówił dziś ratownik TOPR Adam Marasek.

Na konferencji prasowej w Krakowie zaprezentowano dziewięciominutowy film, który powstał w ramach kampanii edukacyjnej "Bezpieczni i rozważni w Tatrach zimą", przygotowanej przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły. Znalazły się w nim informacje, jak się ubrać i w co wyposażyć, wyruszając zimą na wędrówkę w Tatry. Film jest dostępny na stronie stowarzyszenia i w mediach społecznościowych.

"Chcemy podnieść świadomość osób, które idą w góry, korzystając z wiedzy ekspertów. Chodzi o bezpieczeństwo turystów, ochronę tatrzańskiej przyrody, ale też o bezpieczeństwo ratowników, bo wypadki się zdarzają, ale przez naszą brawurę i nieodpowiedzialność możemy narazić bezpieczeństwo tych, którzy będą nam szli z pomocą"

– mówił prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły Jan Cięciak.

Doświadczony ratownik TOPR Adam Marasek podkreślił, że aby wyruszyć zimą w wysokie góry, nie wystarczy jeden kurs turystyki zimowej, trzeba latami zdobywać wiedzę i doświadczenie.

"Zimą turystyka w wyższych partiach Tatr jest trudna i bardzo wymagająca. Trzeba się odpowiednio przygotować, m.in. dobrze zaplanować wyprawę: sprawdzić prognozę pogodę, stopień zagrożenia lawinowego i warunki panujące w górach. Dla towarzystwa należy dobrać sobie znajomych czy przyjaciół o podobnej kondycji i podobnym rozumieniu gór" – mówił Marasek.

Podkreślił, że podstawą jest odpowiedni, chroniący przed zimnem i wiatrem ubiór, oraz odpowiedni ekwipunek. Wyruszając zimą w Tatry, trzeba mieć: naładowany telefon komórkowy, zimowe obuwie, raki, czekan i tzw. lawinowe ABC, czyli sondę, łopatki i detektory, a także umieć posługiwać się tym sprzętem.

"Od tego zależy życie kogoś, kto zostanie porwany przez lawinę" – mówił Marasek.

Dodał, że ratownicy TOPR od kilku lat obserwują "korporacyjne" podejście do chodzenia po górach. "Ktoś trzy miesiące wcześniej zaplanuje sobie, że tego i tego dnia będzie miał urlop, i wyjdzie w góry, a ponieważ jest plan, trzeba go wykonać, nie bacząc na panujące warunki, na pogodę czy zagrożenie lawinowe i własne przygotowanie" – mówił Marasek.

Osobom niedoświadczonym o wiele łatwiej podjąć decyzję o wyjściu w górach, o wiele trudniej decyzję, że trzeba się wycofać, bo zrobiło się niebezpiecznie

– podkreślił.

W 2018 r. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły przygotowało wraz z TPN 30 tys. broszur "ABC tatrzańskiego turysty", a później projekt "Orla Perć – tradycja i współczesność", aby pokazać, że jest to szlak piękny, ale ekstremalnie niebezpieczny i nie każdy powinien się na niego wybierać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl