Polska na szczycie listy, Rosja na dole - tak wygląda początek i koniec rankingu krajów, do których Ukraińcy odczuwają największą sympatię. Sondaż przeprowadzony przez Międzynarodowy Instytut Republikański IRI rozwiewa mity, jakoby po Majdanie rozkwitły polakożercze "banderowskie" nastroje.

Polityka historyczna Ukrainy pozostawia - delikatnie mówiąc - wiele do życzenia i pełna jest przekłamań wobec zbrodniczej działalności UPA-OUN. 

Z drugiej strony nastawienie zwykłych Ukraińców do Polaków jest po Majdanie i agresji rosyjskiej bardzo dobre. Jak informuje portal kresy24.pl: 

Polskę lubi aż 58 proc. Ukraińców, z czego 15 proc. – bardzo lubi. Kolejne 36 proc. ma do naszego kraju stosunek neutralny, 4 proc. – negatywny i tylko 1 proc. – bardzo negatywny.


Zupełnie inaczej sprawa ma się z Rosją. Bardzo negatywny stosunek do tego państwa ma 35 proc. Ukraińców, a negatywny - 26 proc. Rosję lubi 17 proc., a bardzo lubi - tylko 2 proc.

Do kogo jeszcze odczuwają sympatię Ukraińcy? 

Na drugim miejscu pod względem sympatii Ukraińców znalazła się Białoruś – lubi ją 57 proc. badanych (z tego 12 proc. – bardzo), na trzecim – Unia Europejska – 51 proc. (z czego 11 proc. – bardzo). Kolejne pozycje zajmują Gruzja i Litwa – po 48 proc., Kanada – 44 proc., Niemcy i Stany Zjednoczone – po 41 proc. sympatii

- pisze portal kresy24.pl.

Sondaż przeprowadzono na prawie całej Ukrainie - z pominięciem regionów okupowanych przez Rosję lub prorosyjskich terrorystów.