Platforma wykorzystała wizerunek Lewandowskiego do promocji partii. PZPN protestuje

  

Platforma Obywatelska na swoim oficjalnym profilu na Facebooku wykorzystała zdjęcie piłkarza polskiej reprezentacji Roberta Lewandowskiego. Na fotografii pojawiło się logo i informacja o finansowaniu przez partię. - Tego rodzaju korzystanie bez upoważnienia z wizerunku członka kadry narodowej w stroju reprezentacji kraju stanowi naruszenie ustawowych praw wyłącznych PZPN - protestuje Polski Związek Piłki Nożnej.

"Radość po wczorajszym meczu trwa! 13 dni do wyborów i... 13 goli zdobył Robert Lewandowski dla reprezentacji Polski podczas eliminacji do EURO 2016" - taki wpis wraz ze zdjęciem Roberta Lewandowskiego 12 października pojawił się na stronie PO na Facebooku.
Dziś PZPN pojawił się komunikat w tej sprawie. Związek piłkarski zwraca się w nim do Platformy Obywatelskiej o "niezwłoczne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji" oraz usunięcie zdjęcia. - Oczekujemy na natychmiastową reakcję ze strony partii, jednocześnie wyrażając nadzieję, że podobna sytuacja nie powtórzy się w przyszłości - czytamy w komunikacie.

Oświadczenie PZPN w całości:

W związku z publikacją przez Platformę Obywatelską w mediach społecznościowych zdjęcia Roberta Lewandowskiego w stroju reprezentacji kraju Polski Związek Piłki Nożnej informuje, co następuje:

Polski Związek Piłki Nożnej z przykrością stwierdził, że na oficjalnym profilu Platformy Obywatelskiej na portalu społecznościowym Facebook (zob.https://www.facebook.com/PlatformaObywatelska) zamieszczono zdjęcie Roberta Lewandowskiego w stroju reprezentacji kraju, bez uprzedniego uzgodnienia z PZPN możliwości wykorzystania tego rodzaju wizerunku zawodnika.

W związku z tym PZPN wskazuje, że stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 715, z późn. zm.), członek kadry narodowej udostępnia, na zasadach wyłączności, swój wizerunek w stroju reprezentacji kraju polskiemu związkowi sportowemu, który jest uprawniony do wykorzystania tego wizerunku do swoich celów gospodarczych. Przepis ten przyznaje PZPN, jako polskiemu związkowi sportowemu działającemu w sporcie piłka nożna, wyłączne uprawnienie do gospodarczego wykorzystywania wizerunków członków kadry narodowej w piłce nożnej mężczyzn w stroju reprezentacji kraju. Wykorzystywanie wizerunków zawodników reprezentacji kraju w piłce nożnej w stroju tej reprezentacji przez osoby trzecie może więc następować wyłącznie za zgodą PZPN.

Platforma Obywatelska nie wystąpiła do PZPN o zgodę na korzystanie z wizerunku zawodników prowadzonej przez PZPN kadry narodowej w piłce nożnej mężczyzn w stroju reprezentacji kraju, polegające w szczególności na opracowaniu i rozpowszechnianiu w sieci Internet wskazanego na wstępie zdjęcia promującego Platformę Obywatelską. Tego rodzaju korzystanie bez upoważnienia z wizerunku członka kadry narodowej w stroju reprezentacji kraju stanowi naruszenie ustawowych praw wyłącznych PZPN.

W związku z powyższym, PZPN zwraca się niniejszym do Państwa o niezwłoczne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz usunięcie z oficjalnego profilu Platformy Obywatelskiej na portalu społecznościowym Facebook (https://www.facebook.com/PlatformaObywatelska), wskazanego na wstępie zdjęcia z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego w oficjalnym stroju reprezentacji kraju, wykorzystanego bez wiedzy i zgody PZPN.

Oczekujemy na natychmiastową reakcję ze strony partii, jednocześnie wyrażając nadzieję, że podobna sytuacja nie powtórzy się w przyszłości.

PZPN pragnie ponadto zaznaczyć, że jest podmiotem apolitycznym i nie popiera żadnego z ugrupowań politycznych oraz nie sympatyzuje z żadną z partii biorących udział w bieżącej kampanii wyborczej. 

 

AKTUALIZACJA: Zdjęcie Lewandowskiego zdjęto z profilu Platformy Obywatelskiej

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pzpn.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wiosna stawia warunek Wojciechowskiemu. Chodzi o poparcie dla jego kandydatury na komisarza UE

Janusz Wojciechowski / screen Telewizja Republika

  

Wiosna w Parlamencie Europejskim swoje poparcie dla kandydata na komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego uzależnia od jego stanowiska w sprawie praworządności i jego gotowości poparcia ewentualnych sankcji - ogłosił w Strasburgu lider partii Robert Biedroń.

Politycy ugrupowania spotkali się dzisiaj z Wojciechowskim w Parlamencie Europejskim, ale - jak mówił Biedroń - nie wszystkie ich wątpliwości zostały rozwiane. Europosłowie Wiosny należą do frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D), drugiej co do wielkości w PE, i ich rekomendacje mogą mieć znaczenie dla stanowiska całej grupy w sprawie Polaka.

Zdaniem Biedronia kandydatura Wojciechowskiego będzie oceniana w kontekście wydarzeń w Polsce pod kątem przestrzegania praworządności. Jak ocenił, nie tylko S&D, ale wszystkie grupy postępowe będą oczekiwały od polskiego kandydata jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Bez tego "będzie trudność z przeforsowaniem tej kandydatury" - ocenił Biedroń.

- Pytaliśmy o wypowiedzi, a także pewne zachowania pana kandydata na komisarza ds. rolnictwa (dotyczące spraw związanych z praworządnością - PAP). Tutaj padły odpowiedzi, które nas satysfakcjonują. Pan komisarz żałuje niektórych słów, z niektórych się wycofuje, ale dla nas są ważne deklaracje na przyszłość, (to,) czy pan komisarz będzie naprawdę zawsze i w każdym przypadku stał po stronie traktatów, rządów prawa, praw człowieka i demokracji - powiedział Biedroń dziennikarzom w Strasburgu.

Polityk nie chciał jednoznacznie powiedzieć, w którą stronę skłania się jego grupa. Jak zaznaczył, spotkanie z Wojciechowskim "było interesujące", ale kandydatura Polaka wzbudza w PE wiele dyskusji. 

- Dla nas jako socjalistów, postępowych sił w Europie, jest to kandydatura ciekawa, z tego względu, że pan Janusz Wojciechowski ma duże doświadczenie w pracy w instytucjach unijnych, ale także jeśli chodzi o zajmowanie się rolnictwem. Dla nas na pewno ważna rzeczą jest to, że pan Janusz Wojciechowski słynął z walki o dobrostan zwierząt

 - podkreślał lider Wiosny.

Przypomniał, że razem walczyli w Sejmie o zakazanie uboju rytualnego, dlatego w tej kwestii nie spodziewa się rozbieżności. Biedroń wskazał jednak, że kontrowersje wywołują wypowiedzi Wojciechowskiego dotyczące praworządności, stanu przestrzegania prawa czy sytuacji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Był to główny temat spotkania kandydata z eurodeputowanymi Wiosny.

"Kiedy będziemy pytani, a będziemy, przez naszą grupę, jakie jest stanowisko polskiej delegacji w tym zakresie (...), to będziemy musieli podkreślić, zacytować te wypowiedzi z przeszłości pana Wojciechowskiego, zastanowić się, czy przyszły komisarz będzie gwarantem tego, że kiedy przyjdzie do dyskusji o stanie przestrzegania praw człowieka, prawa, konstytucji, praworządności w Polsce, to będzie stał po stronie tych, którzy tego przestrzegania oczekują. Tych wątpliwości nie udało się całkowicie rozwiać" - oświadczył Biedroń.

Jak zaznaczył, z tymi wątpliwościami wróci na posiedzenie grupy S&D. Zapytany wprost o stanowisko swojego ugrupowania powiedział, że decyzja będzie trudna i jeszcze nie zapadła. "Chciałbym usłyszeć od pana Wojciechowskiego jednoznaczne deklaracje, czy kiedy przyjedzie do decydowania w gronie komisarzy o nakładaniu np. sankcji czy powiązaniu sankcji ze stanem przestrzegania praworządności, będzie stał po stronie tych, którzy będą mieli odwagę takie sankcje nałożyć na jeden z rządów, niekoniecznie Polskę. W tej sprawie jasnej odpowiedzi nie mamy" - podkreślił były prezydent Słupska.

Sam Wojciechowski mówił we wtorek, że chce, aby jego kandydatura uzyskała poparcie wszystkich sił, ponad podziałami politycznymi w Polsce. Stanowisko Wiosny odbiega od przedstawionych przez inne partie opozycyjne, które we wtorek po spotkaniu z kandydatem zasygnalizowały możliwość udzielenia mu poparcia, domagając się jednak deklaracji w sprawie wsparcia polskich rolników.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl