Donald Tusk na konferencji prasowej przed unijnym szczytem w Brukseli oświadczył, że w najbliższym czasie spodziewać się należy nowej fali uchodźców nadciągającej do Europy. Według przewodniczącego Rady Europejskiej powodem eskalacji kryzysu imigracyjnego jest stale pogarszająca się sytuacja w Libii oraz Syrii.

Jak podają zagraniczne media Donald Tusk wezwał kraje członkowskie Unii Europejskiej do udzielenia finansowego wsparcia w związku z coraz bardziej realnym ryzykiem zaostrzenia się kryzysu imigracyjnego.

Możemy i musimy zrobić więcej [...] Sytuacja panująca w Libii nadal nie jest stabilna, a ta w Syrii wciąż się pogarsza. Wszystko to może doprowadzić do nowego exodusu uchodźców. Musimy być przygotowani na każdy scenariusz i zadać sobie pytanie, czy nasze decyzje powstrzymają falę migracji  - stwierdził Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej ma również zastrzeżenia wobec wsparcia Światowego Programu Żywnościowego. Zdaniem Tuska kraje członkowskie UE nie wywiązują się z tej kwestii, a to właśnie ten program umożliwia zaopatrzenie uchodźców w żywność.