Kontrola trzeźwości nielegalna?

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się ustalenia, czy prowadzone przez policjantów kontrole trzeźwości kierowców są zgodne z przepisami.

policja.pl
Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się ustalenia, czy prowadzone przez policjantów kontrole trzeźwości kierowców są zgodne z przepisami. Chodzi również o kwestie odpowiednich uprawnień funckcjonariuszy do przeprowadzenia kontroli.

Jak informuje portal interia.pl oraz dziennikarze „Faktu”, Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że kontrole kierowców są prowadzone w oparciu o przepisy Prawa o Ruchu Drogowym. Ponadto kontrole trzeźwości bezpośrednio odnoszą się do Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałąniu Alkoholizmowi.

Według RPO nie jest możliwe stosowanie przepisów wynikających z treści tej ustawy przy prowadzonych przez policję działaniach prewencyjnych. Jeśli taka interpretacja uzyska moc prawną, będzie to oznaczało, że prowadzone przez policjantów kontrole trzeźwości będą niezgodne z przepisami. Ponadto istnieje również prawodopodoieństwo, że funkcjonariusze nie mają nawet odpowiednich uprawnień, aby takie kontrole prowadzić.

RPO tłumaczy, że w sumie nie ma nic przeciwko kontrolom trzeźwości, jednak mogą one nie mieć podstawy prawnej i należy to wyjaśnić.

 

 Źródło: niezalezna.pl,interia.pl,fakt.pl

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo