Rusza inicjatywa Centrum Powrotu Polaków

Sprowadzenie Polaków z Kazachstanu i Ukrainy, ale także młodych emigrantów ekonomicznych – to cele, jakie stawia sobie były wojewoda Krzysztof Grzelczyk.

Piotr Łuczuk
Sprowadzenie Polaków z Kazachstanu i Ukrainy, ale także młodych emigrantów ekonomicznych – to cele, jakie stawia sobie były wojewoda Krzysztof Grzelczyk. Centrum Powrotów Polaków, które zamierza stworzyć we Wrocławiu, ma przeciwdziałać katastrofie demograficznej w Polsce.

W obliczu katastrofy demograficznej, jaka stoi przed Polską, powinniśmy zrobić wszystko, żeby jak najwięcej Polaków, którzy sobie tego życzą, wróciło do Polski [...] W Kazachstanie na powrót do Polski czekają tysiące Polaków, których przodkowie zostali wywiezieni z Polski przez Sowietów, rząd wciąż nie może sobie poradzić ze sprowadzeniem naszych rodaków z Mariupola. Bardzo potrzebujemy też młodych, przedsiębiorczych Polaków, którzy wyjeżdżają z ojczyzny za chlebem – mówi Krzysztof Grzelczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Centrum Powrotów Polaków ma się zająć pomocą finansową dla powracających ze Wschodu i projektowaniem prawa przychylnego Polakom, którzy chcieliby wrócić do kraju. Centrum zajmie się m.in. takimi kwestiami, jak uproszczenie procedur związanych z wydawaniem karty Polaka na Wschodzie i prawa podatkowego dla Polaków powracających z Zachodu. Były wojewoda chce, żeby centrum zajęło się m.in. przygotowaniem ustawy dotyczącej zniesienia podatku od wypracowanej przez Polaków za granicą emerytury.

Ta instytucja musi powstać przy współudziale samych zainteresowanych, a także państwa. Centrum wpisuje się w program zmian Prawa i Sprawiedliwości, a także w politykę prezydenta Andrzeja Dudy, który wzorując się na Lechu Kaczyńskim, powołał w swojej kancelarii biuro ds. Polonii i Polaków za granicą – dodał Grzelczyk.

 


Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo