Kruszą się banki przez toksyczne kredyty

  

Od 10 do 15 banków będzie zmuszonych w najbliższym czasie podnieść swoje kapitały – poinformował wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak. Mają one najwięcej w swoim portfelu kredytów walutowych, których wartość przewyższa wartość zakupionych nieruchomości. Banki muszą się wzmocnić, aby pokryć braki w zabezpieczeniu kredytów.

System bankowy w Polsce miał być stabilny, a liczba udzielonych kredytów walutowych miała nie zagrażać gospodarce. Toksyczne kredyty okazują się jednak groźniejsze od tego, co wmawiają nam rządzący. Komisja Nadzoru Finansowego najwyraźniej musiała coś zrobić, by chronić banki przed ryzykiem upadłości. Posiadają one bowiem nadmiar kredytów, których wysokość jest wyższa od zabezpieczeń, tj. od wartości mieszkań zakupionych za pieniądze banków. Na razie nie widać poprawy sytuacji na rynku, by zniwelować te różnice: ani ceny mieszkań nie wzrastają, ani nie rosną pensje, które byłyby gwarantem spłaty przez klientów zaciągniętych długów.

W grupie banków, które będą zmuszone podnieść swoje kapitały, są zarówno te notowane na giełdzie, jak też funkcjonujące poza nią. – To będzie konkretna kwota, którą banki będą musiały pokryć dodatkowym kapitałem – oświadczył Wojciech Kwaśniak. Będzie ona różna dla poszczególnych banków i zależna od tego, „jakie apetyty miały banki na ryzyko”. Dostaną bufory, dla niektórych kosztowne – przestrzegł wiceszef KNF. Będą na pewno takie banki, którym nałożenie wymogów kapitałowych uniemożliwi wypłacenie dywidendy za 2014 r. Niektóre jeszcze nie podzieliły dywidendy za ubiegły rok. KNF w najbliższym czasie poda szczegóły co do wymogów kapitałowych.

Wojciech Kwaśniak przestrzegł jednocześnie, że banki działające w grupach międzynarodowych nie wykpią się od przeprowadzenia indywidualnych planów naprawczych. – Nie będzie zgody polskiego nadzoru na to, by polski podmiot giełdowy o znaczącym udziale nie przeprowadził indywidualnego planu naprawy. Chcę, by to jasno brzmiało, bo niektórzy mają nadzieję, że plan grupowy załatwi ich problem – ostrzegł Wojciech Kwaśniak. Plan grupowy zakłada, że celem nadrzędnym jest interes całej grupy, a nie poszczególnych banków działających w ramach jednej grupy kapitałowej. W takiej sytuacji dopuszcza się możliwość poświęcenia jednej ze spółek dla korzyści większości.

Wreszcie Komisja Nadzoru Finansowego ustami Wojciecha Kwaśniaka przyznała, że działające w Polsce banki z kapitałem zagranicznym często oferowały usługi, które w ich macierzystych krajach były już zakazane! Przypomniał, że kredyty walutowe przyszły do Polski z Austrii, gdzie wdrażano np. procedurę mediacji przy tych kredytach. – W Polsce nie przeprowadził tego żaden bank, włącznie z bankiem w 100 proc. zależnym od banku austriackiego – zaznaczył. Pytanie zatem, gdzie była Komisja Nadzoru Finansowego, kiedy toksyczne kredyty były wprowadzane na polski rynek? Teraz zamiast bronić banków, czas najwyższy zająć się ich ofiarami i raz na zawsze pozbyć się toksycznych kredytów. Nawet nakazując odgórne ich przewalutowanie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dlaczego jest to najważniejszy czas dla katolików?

Zdjęcie ilustracyjne / By Stanislav Traykov - Ten plik jest pochodną pracą: Michelangelo's Pieta 5450.jpg, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3694513

  

Jeżeli ktoś zawalczył o to, by uczestniczyć w liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, to z pewnością w pełni ucieszy się porankiem Zmartwychwstania Pańskiego - mówi ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Komisji Episkopatu Polski w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".

Obchodzimy Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dlaczego jest to najważniejszy czas dla katolików?

Śmierć Chrystusa na krzyżu, przez którą dokonało się zbawienie świata oraz zmartwychwstanie, to wydarzenia, które nadają sens całemu życiu chrześcijanina. Dlatego też Święta Wielkanocne, poczynając już od Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, kiedy wspominamy te wydarzenia, są najważniejszym czasem w ciągu roku. Jego wagę podkreśla chociażby to, że do świąt przygotowywaliśmy się przez 40 dni postu. W Niedzielę Palmową, która rozpoczęła Wielki Tydzień, podjęliśmy drogę pójścia za Jezusem Chrystusem, który wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Niedziela Zmartwychwstania i okres wielkanocny to ukoronowanie tej drogi – wielkie zwycięstwo życia nad śmiercią. Jako katolicy wierzymy, że dostąpimy udziału w zmartwychwstaniu tak jak Chrystus, i tę radość właśnie świętujemy.

Według księdza obserwacji i doświadczenia – jak katolicy w Polsce przeżywają okres świąt Wielkiejnocy?

Na pewno bywa bardzo różnie. Z moich obserwacji wynika, że Polacy, którzy są co niedziela na Eucharystii, bardzo licznie uczestniczą również w liturgii Triduum Paschalnego i myślę, że to dla nich głębokie przeżycie. Moim zdaniem wśród osób praktykujących jest coraz większa świadomość tego, że przeżywanie Świąt Wielkanocnych rozpoczyna się już w Wielkim Tygodniu. Najczęściej uczestniczą oni w liturgiach Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku, a potem idą również na wigilię paschalną, a rano na rezurekcję. Wyjątkowość tego czasu sprawia, że w kościele pojawiają się też osoby, które nie praktykują regularnie. Oczywiście zewnętrzne przygotowania do świąt mogą utrudniać nam duchowe ich przeżywanie. Z pewnością niektórzy są tak zajęci, że ich świętowanie to tylko jeden, maksymalnie dwa dni. Znam jednak osoby, które bardzo głęboko przeżywają te święta.

Wielkanoc poprzedził okres Wielkiego Tygodnia. Jaki sens dla katolika miał udział w uroczystościach liturgii Triduum Paschalnego?

Jeżeli ktoś zawalczył o to, by uczestniczyć w liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, to z pewnością może w pełni ucieszyć się porankiem Zmartwychwstania Pańskiego. Udział w uroczystościach Triduum Paschalnego to przede wszystkim gwarancja naszego wewnętrznego zmartwychwstania. Musimy przeżyć razem z Chrystusem Jego mękę i śmierć, by doświadczyć tajemnicy zmartwychwstania. Dlatego jeżeli katolik na poważnie traktuje swoją wiarę, to chce się duchowo rozwijać i nawracać. Każde Triduum Paschalne jest do tego okazją. Dobre przeżycie liturgii Triduum jest również nadzieją na nowe, lepsze życie, ze słowami „Alleluja” na ustach i w sercu.

W jaki sposób rodzice i wychowawcy powinni przygotować dzieci do świąt Wielkiejnocy i wyjaśniać ich sens?

Jeżeli rodzice i wychowawcy wspólnie z dziećmi uczestniczą w Eucharystii w Niedzielę Palmową, a potem są również na liturgiach Triduum Paschalnego, idą razem w drodze krzyżowej ulicami swoich miejscowości i w procesji rezurekcyjnej, to myślę, że zrozumienie Świąt Wielkanocnych przez dzieci przychodzi naturalnie. Przede wszystkim takie wspólne wyjście do kościoła jest dobrą okazją, by rozpocząć z dzieckiem rozmowę na temat Świąt Wielkanocnych. Można wyjaśnić dziecku przy wspólnym robieniu palemki na Niedzielę Palmową, czym jest ten dzień i jakie wydarzenie z życia Chrystusa tego dnia wspominamy. Możemy z dziećmi rozmawiać również o symbolice poszczególnych dni, kolorach i charakterystycznych elementach liturgii. Dzisiaj dostępnych jest bardzo wiele materiałów w formie multimediów, książek czy nawet wielkopostnych zdrapek, które mogą stanowić pomoc we wprowadzeniu dzieci w okres Wielkiego Tygodnia, a później Świąt Wielkanocnych. Jednak najlepszym wprowadzeniem dzieci w ten czas jest po prostu świadectwo samych rodziców i wychowawców.

Z ks. Pawłem Rytelem-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiał Paweł Tunia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl