Trzy miliony Polaków chcą wyjechać z kraju

  

Dwa dni temu pisaliśmy, że liczba Polaków, którzy wyjechali za granicę, rośnie i przekroczyła już 2,3 mln osób. Ale wkrótce może ich być dużo więcej, bo kolejne 3 mln zamierzają wyemigrować w przyszłym roku – wynika z badania instytutu Millward Brown. Ludzie wyjeżdżają z kraju, bo nie widzą tu perspektyw. – Pensje Polaków muszą wzrosnąć, bo ubywa rąk do pracy – alarmują eksperci.

3,1 mln Polaków rozważa w najbliższym roku wyjazd za granicę. To 14,7 proc. osób, które są aktywnymi lub potencjalnymi uczestnikami rynku pracy, co oznacza, że co szósty rodak w wieku produkcyjnym chce jak najszybciej wyjechać z kraju – wynika z badania instytutu Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie firmy Work Service oraz CEED Institute. Według raportu wyjazd z Polski rozważa co druga osoba w wieku poniżej 35 lat, a co czwarty Polak planujący emigrację chciałby wyjechać za granicę na stałe. Główne kierunki emigracji to Niemcy – 31 proc., Wielka Brytania – 30 proc. i Norwegia – 10 proc.

Z badania wynika, że 41 proc. spośród zdecydowanych na wyjazd to osoby pracujące na pełen etat.

Polacy albo nie mają pracy, albo zarabiają grosze, dlatego wyjeżdżają pracować gdzie indziej – wyjaśniają ten ewenement eksperci, zwracając jednocześnie uwagę na kryzys nadprodukcji.

Nie jest więc w III RP tak dobrze, jak próbuje nas przekonać rządząca od ośmiu lat koalicja PO-PSL. Na ratunek premier Ewie Kopacz pospieszył minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, twierdząc, że z szacunków jego resortu wynika, iż we wrześniu stopa bezrobocia spadła do 9,9 proc., a więc do najniższego poziomu od siedmiu lat. Odnotowano też rekordową liczbę ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców. Sam minister przyznał, że bez poprawy jakości tych ofert, zwłaszcza wzrostu pensji, dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy będzie trudna.

Wkrótce może się okazać, że praca jest, ale nikt jej nie chce z powodu zbyt niskich stawek – dodał.

Także eksperci uważają, że ogłaszanie sukcesu jest przedwczesne.

– Między kwietniem a październikiem zawsze występuje spadek bezrobocia, taki charakter ma polski rynek pracy – zwraca uwagę Janusz Jankowiak, ekonomista z Polskiej Rady Biznesu. Podobnego zdania jest prof. Stanisław Gomułka.
– W najbliższych miesiącach należy oczekiwać raczej wzrostu stopy bezrobocia, ponieważ kończą się różne prace sezonowe w ogrodnictwie, rolnictwie i budownictwie – twierdzi główny ekonomista Business Centre Club.

Narodowy Bank Polski w swoim najnowszym raporcie zwraca uwagę, że od początku roku spada w Polsce zainteresowanie ofertami zatrudnienia. Dzieje się tak dlatego, że proponowane płace są na żenująco niskim poziomie. Dlatego młodzi Polacy szukają godziwych zarobków za granicą, a osoby w wieku przedemerytalnym ograniczają swoją aktywność zawodową do minimum.

Pensje Polaków muszą wzrosnąć, bo w kraju ubywa rąk do pracy. W przeciwnym razie kryzys gospodarczy będzie się pogłębiał i coraz więcej naszych rodaków będzie wyjeżdżało – to zgodna opinia analityków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,biznes.pl,TVN24


Wczytuję komentarze...

Kondukt dotarł do sanktuarium. Czuwanie przy trumnie premiera Olszewskiego ZDJĘCIA

/ Kancelaria Premiera

  

Kondukt z trumną z ciałem śp. premiera Jana Olszewskiego dotarł do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Wspólną modlitwą rozpoczęto całonocne czuwanie. Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 11.

W kondukcie żałobnym wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

[polecam:https://niezalezna.pl/259129-ostatnie-pozegnanie-jana-olszewskiego-polacy-oddaja-czesc-wielkiemu-patriocie-zdjecia]

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego pozostanie w sanktuarium do soboty, do godz. 10.40 - gdy nastąpi jej wyprowadzenie i przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 11 zostanie odprawiona msza żałobna; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spocznie były premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl