Dwugłos w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Schizofrenia atomowa w rządzie

  

W sprawie przyszłości energetycznej Polski mamy dwugłos w rządzie. Premier Ewa Kopacz przyznała, że nie zamierza zaprzątać sobie głowy budową elektrowni jądrowej. Tymczasem  wicepremier Janusz Piechociński, jak i minister skarbu Andrzej Czerwiński mówią, że Polska zamierza budować elektrownię atomową.  

Podejście rządzących do problemu bezpieczeństwa energetycznego wprowadza w osłupienie. W wirze kampanii wyborczej premier Ewa Kopacz wprost powiedziała: „w przeciwieństwie do moich oponentów politycznych nie mam w tyle głowy po cichu budowania elektrowni atomowej”.

Na każdym spotkaniu, wtedy, kiedy pytali mnie koledzy z Europy, niekoniecznie przychylni węglowi kamiennemu, twardo powtarzałam: bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte jest na naszych naturalnych surowcach, węglu brunatnym i kamiennym – podkreśliła.

„Twarda lady” wypowiedź skierowała tak naprawdę do górników. Stanowią oni bowiem pokaźny elektorat wyborczy, tymczasem notowania premier Ewy Kopacz wśród tej grupy wyborców można sprowadzić do zera. Górnicy, którzy czują się oszukani, już zapowiedzieli, że przyjadą przed wyborami do Warszawy, aby przypomnieć wszystkim, jakim kłamcą jest premier Ewa Kopacz. Miała ratować górnictwo, a praktycznie nie zrobiła niczego w tym kierunku.

Premier Ewa Kopacz nie ma w głowie budowania elektrowni jądrowej, podobnie jak likwidacji spółek PGE EJ i PGE EJ 1 odpowiedzialnych za realizację tego projektu. Skoro budowy nie będzie, jaki jest cel utrzymywania spółek, które nas „atomowo” kosztują. Obie firmy miały przygotować i zrealizować budowę elektrowni jądrowej. Zatrudniają licznych pracowników, którzy otrzymują wysokie wynagrodzenia. Łączne wydatki spółek wyniosły już ponad  1,5 mld zł. Sam Aleksander Grad, były minister skarbu w rządzie Donalda Tuska, zgarniał miesięcznie po 55 tys. zł. Od 2012 r. do marca 2014 r. pełnił funkcję prezesa tych spółek, a obecnie zasiada w radzie nadzorczej.

Tyle tylko, że co innego na temat budowy elektrowni atomowej mówi wicepremier Piechociński i minister Czerwiński.

– PSL jest za budową. Widzimy nie tylko potrzebę, ale wręcz konieczność zbudowania bloków jądrowych – powiedział Piechociński.

Przyznał, że PSL było przeciwko energetyce jądrowej, ale jeszcze przed przyjęciem zobowiązań europejskich na kolejne redukcje emisji CO2. Minister Czerwiński również stwierdził, że Polska zamierza budować elektrownię jądrową, choć nie można powiedzieć jeszcze gdzie, w jakiej technologii i na jakich warunkach.

Zdaniem Piechocińskiego realny termin powstania elektrowni atomowej to 2025 r. Wcześniej rządzący zakładali, że pierwsza elektrownia powstanie już w 2019 r.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Prezydent Oświęcimia chce rozmów o narodowcach

/ peter89ba

  

Prezydent miasta Oświęcim Janusz Chwierut organizuje w poniedziałek spotkanie w związku ze zgromadzeniem narodowców, zorganizowanym w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz - poinformował urząd miasta. Wśród zaproszonych są przedstawiciele władz państwowych.

Spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jest pokłosiem marszu narodowców, zorganizowanego 27 stycznia br., w 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.

Do tej pory - jak poinformowała w połowie lutego Prokuratura Okręgowa w Krakowie - w tej sprawie wpłynęło dziewięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Jedno z nich zostało złożone przez Muzeum Auschwitz. Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel powiedział, że dotyczy ono nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia Pomnika Zagłady oraz znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej.

Dotyczy ono także wykroczenia polegającego na organizacji zgromadzenia bez zezwolenia wojewody (wymaganego ustawą z 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady) oraz znieważenia funkcjonariusza publicznego.

To zawiadomienie dotyczy także wydarzeń, które miały miejsce w trakcie zgromadzenia poza terenem placówki. Mowa tu o nawoływaniu do nienawiści na tle narodowościowym oraz znieważeniu grupy ludności z powodu przynależności narodowej.

W ocenie prezydenta miasta Oświęcim, spotkanie w kręgu przedstawicieli władz państwowych i samorządowych pozwoli na merytoryczną dyskusję odnośnie tego, jak zapobiegać sytuacjom takim, jakie miały miejsce podczas obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu.

Inicjator spotkania - jak podkreślił - chciałby, żeby "władze państwa, jego służby - w tym policja - z determinacją podchodziły do tego typu wydarzeń, i w taki sposób, żeby chronić wizerunek miasta i mieszkańców", tak, aby "Oświęcim nie stał się areną konfliktów".

Chwierut przypomniał także, że w związku z tymi wydarzeniami Rada Miasta Oświęcimia przyjęła apel, w którym domaga się od władz państwa, aby "podjęły skuteczne działania wobec osób, organizacji szerzących mowę nienawiści".

Główne obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, na które przybyło ponad 50 byłych więźniów tego i innych obozów, odbyły się w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy przyjmowali więźniów do obozu. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, duchowni różnych religii, dyplomaci m.in. z Rosji i Izraela. Patronował im prezydent Andrzej Duda.

Przed oficjalnymi uroczystościami około dwustu narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko nim protestowało kilka osób z transparentem "Faszyzm stop!" i flagą Izraela. Przedstawiciel jednego ze środowisk narodowych, Piotr Rybak, będący inicjatorem marszu, mówił, że "patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści" upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę.

Według krakowskiej "Gazety Wyborczej", Rybak miał pytać uczestników marszu: "Czy my jesteśmy krajem niepodległym?"; "Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić" – miał wykrzykiwać Rybak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl